Reklama

Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 17:46

6:59 17:45

18:277:07

22°C
 • Słonecznie
 • Odczuwalna 21°C
 • Ciśnienie 1016 hPa
 • Wiatr S 9 km/h
 • Dla biegaczy
  10
  Idealne

  Idealna pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

32
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
78% normy
pm 10
52% normy
Jutro 21°C 11°C
Środa 20°C 10°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Po fali upałów nad Polską intensywne burze. Pogodowe ostrzeżenie

Po fali upałów, jaka przeszła nad Polską, w ciągu ostatniej doby w wielu miejscach w kraju intensywnie padało i grzmiało. Najtrudniejsza sytuacja była w nocy w woj. dolnośląskim, pomorskim i opolskim. Kilkadziesiąt tysięcy gospodarstw było pozbawionych prądu.

Na Dolnym Śląsku nawałnice objęły niemal dwie trzecie obszaru województwa. Najtrudniejsza sytuacja była w powiecie lubańskim, gdzie podtopionych zostało kilka miejscowości. M.in. w miejscowościach Leśna, Olszyna, Miłoszów i Świecie woda z potoków, które gwałtownie przybrały, podtopiła wiele domów.

Reklama

- Zalane były drogi dojazdowe do kilku miejscowości, w niektórych miejscach woda osiągała wysokość 1,5 metra - relacjonował rzecznik komendy wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu Krzysztof Gielsa.

W wyniku nawałnic dostaw energii elektrycznej było pozbawionych 33 tys. odbiorców w regionie. Uszkodzonych zostało 675 stacji średniego i niskiego napięcia oraz 88 odcinków linii średniego napięcia.

Ok. 15 tys. gospodarstw domowych zostało pozbawionych energii elektrycznej po gwałtownej burzy, jaka przeszła ostatniej nocy w województwie pomorskim. Najwięcej awarii, spowodowanych głównie przez połamane drzewa i gałęzie, odnotowano w rejonie Starogardu Gdańskiego. Energii elektrycznej pozbawieni zostali także mieszkańcy z gmin Cedry Wielkie, Pruszcz Gdański, Żukowo, Przechlewo i Wicko.

Pożary powstałe w wyniku udrzeń piorunów

W kilkudziesięciu miejscach strażacy wypompowywali wodę z zalanych pomieszczeń i piwnic oraz usuwali połamane drzewa. - Doszło też do dwóch pożarów - stodoły i poddasza domu jednorodzinnego - powstałych prawdopodobnie w wyniku uderzeń piorunów - poinformował rzecznik pomorskiej Państwowej Straży Pożarnej Tadeusz Konkol.

Na Opolszczyźnie strażacy interweniowali ok. 80 razy, głównie przy usuwaniu powalonych drzew. Według energetyków bez prądu do godzin porannych było 3,9 tys. odbiorców w regionie. W województwie uszkodzonych było 26 linii średniego napięcia i 125 stacji przesyłowych. Bez prądu było wtedy 4,5 tys. odbiorców.

Mogą wystąpić burze, z lokalnymi opadami gradu

Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej we wtorek w kilku województwach mogą wystąpić burze, z lokalnymi opadami gradu, podczas których spodziewane są opady deszczu (do 30 mm) oraz porywy wiatru do 80 km/h.

W nocy ma być zachmurzenie małe i umiarkowane, początkowo na krańcach wschodnich miejscami zachmurzenie duże i zanikające przelotne opady deszczu, możliwa burza. W środę nad ranem również na zachodzie zachmurzenie miejscami wzrośnie do dużego oraz wystąpią opady deszczu. Wiatr z kierunków zachodnich, słaby, na Pomorzu Gdańskim i początkowo na Wschodzie umiarkowany. W rejonach burz porywy wiatru do 70 km/h.

W ciągu ostatniej doby doszło do 54 pożarów lasów. Jak poinformował rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak, obecnie najwyższy, 3. stopień zagrożenia pożarowego dotyczy części województw: warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego oraz małopolskiego, całego województwa podlaskiego, a także świętokrzyskiego, lubelskiego.

Opady deszczu sprawiły, że kwitnące od kilku dni sinice znikły m.in. z jeziora Krzywego w Olsztynie. Mimo to służby sanitarne i ratownicy apelują, by każdy sam oceniał stan wody, ponieważ w regionie jest tylko 13 kąpielisk kontrolowanych regularnie przez sanepid.


Dowiedz się więcej na temat: burze nad Polską | nawałnice | pogoda | upały | Polska | burza | reporter

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama