Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 5:01

06:34 18:17

18:05 03:20

11°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 9°C
  • Ciśnienie 1011 hPa
  • Wiatr NE 13 km/h
17
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
41% normy
pm 10
27% normy
Jutro 17°C 10°C
Czwartek 15°C 10°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Planujesz spacer po lesie? Uważaj, ściółka jest sucha jak papier

​W większości lasów obowiązuje trzeci najwyższy stopień zagrożenia pożarowego, a ściółka leśna jest tak sucha jak kartka papieru - ostrzega rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska. Od początku kwietnia w lasach wybuchło 620 pożarów.

Kwiecień i maj pod względem zagrożenia pożarowego są najgorszymi miesiącami w roku. Nie ma wtedy jeszcze zielonej pokrywy roślinnej, która mogłyby ograniczyć palność lasu - wyjaśnia Malinowska.

Reklama

Obecnie w lasach utrzymuje się trzeci stopień zagrożenia pożarowego, co oznacza, że w niektórych miejscach ściółka ma mniej niż 10 proc. wilgotności - poinformowała rzeczniczka.

  Dodała, że nie ma jednak potrzeby, aby zakazywać wstępu do lasów. Zrobimy to, jeżeli zagrożenie pożarowe będzie się nadal utrzymywało i nie będzie deszczu - zapewniła.

Rzeczniczka powiedziała, że to ludzie są najczęściej odpowiedzialni za pożary w lasach. Są to często celowe podpalania oraz problematyczne wiosną wypalania traw. Jeżeli pola i nieużytki są w pobliżu lasów, to często ogień się na nie przenosi - zauważyła.

Od początku kwietnia w polskich lasach wybuchło 620 pożarów. Najwięcej w województwach: świętokrzyskim (73), mazowieckim (68) i śląskim (58). Najmniejsze jest zagrożenie pożarowe w województwach zachodniopomorskim i pomorskim.


RMF/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: las | pożar | pogoda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje