Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 1:14

06:34 18:17

18:05 03:20

12°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 10°C
  • Ciśnienie 1013 hPa
  • Wiatr E 13 km/h
21
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
51% normy
pm 10
34% normy
Jutro 17°C 10°C
Czwartek 15°C 10°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Pierwszy dzień lata 2018

Dziś kończy się astronomiczna wiosna, a zaczyna astronomiczne lato! To najdłuższy dzień w całym roku. Od 21 czerwca dni będą stawały się coraz krótsze, a noce coraz dłuższe.

O godzinie 12.07 Słońce wejdzie w znak Raka i tym samym na półkuli północnej rozpocznie się astronomiczne lato. Potrwa ono 94 dni 10 godz. 39 min i zakończy się w nocy z 22 na 23 września (równonoc jesienna).

Reklama

Na półkuli północnej astronomiczne lato przychodzi zawsze między 21 a 22 czerwca, a w latach przestępnych o jeden dzień wcześniej, czyli między 20 a 21 czerwca. 

Najdłuższy dzień w roku

Pierwszy dzień lata jest najdłuższym dniem w roku. Trwa on 16 godzin i 47 minut. Słońce wzeszło dziś o godz. 4.14, a zajdzie o godz. 21.01. 

Od 21 czerwca, nazywanego też momentem przesilenia letniego, dni powoli będą stawać się coraz krótsze, a noce coraz dłuższe.

Przypomnijmy, że lata astronomicznego nie należy mylić z latem kalendarzowym, którego początek przypada zawsze 22 czerwca i jest niezależny od położenia Słońca względem Ziemi.

Niezwykłe zjawiska na niebie

W letnie, ciepłe noce miłośnicy astronomii będą mieli okazję zaobserwować ciekawe zjawiska na niebie. Co takiego astronomowie polecają do obserwacji w tegoroczne wakacje?

Astronomicznym przebojem końcówki lipca będzie tzw. Wielka Opozycja Marsa. 27 lipca Czerwona Planeta znajdzie się najbliżej Ziemi w swoim ruchu orbitalnym wokół Słońca, a na dodatek będzie wtedy w pobliżu peryhelium swojej orbity (punktu najbliższego względem Słońca). To oznacza niewielki dystans Ziemia-Mars w porównaniu z innymi latami. Odległość ta wyniesie 57,77 mln km, czyli kilkanaście milionów kilometrów mniej, niż dwa lata temu w przypadku zwykłej opozycji Marsa. Wielkie Opozycje Marsa następują co kilkanaście lat, dlatego astronomowie zachęcają, aby skorzystać z okazji i zobaczyć je przez teleskop.

Drugim niezwykłym zjawiskiem będzie całkowite zaćmienie Księżyca, które nastąpi 27 lipca. W Polsce będzie widoczne wieczorem przy wschodzie Księżyca. Srebrny Glob pojawi się nad horyzontem 12 minut po rozpoczęciu fazy częściowej zaćmienia. Faza całkowita będzie trwać 1 godzinę i 43 minuty.

Noce "spadających gwiazd"

Każdego roku w wakacje organizowane są też "noce spadających gwiazd", zwykle w okolicach maksimum roju meteorów o nazwie Perseidy. Przypadnie ono w drugiej połowie nocy z 12 na 13 sierpnia, a cały okres aktywności roju rozciąga się od 17 lipca do 24 sierpnia. 

Perseidy to białe, szybkie meteory, które mogą pojawiać się w seriach po kilka-kilkanaście w ciągu paru minut. W trakcie maksimum może pojawić się nawet 150 takich zjawisk na godzinę. 

Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje