Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 18:32

04:40 20:44

20:54 02:29

27°C
  • Słonecznie
  • Odczuwalna 28°C
  • Ciśnienie 1011 hPa
  • Wiatr N 6 km/h
12
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
29% normy
pm 10
17% normy
Jutro 31°C 17°C
Poniedziałek 32°C 18°C

Pierwsze skutki burzowego frontu nad Polską

Nad Polską szaleją burze. IMGW wydał ostrzeżenia dla większości kraju, a internauci już wymieniają się zdjęciami ze skutków burz w ich regionach. Tylko do godz. 17 strażacy odebrali 400 zgłoszeń dotyczących usuwania skutków burz, najczęściej straż była wzywana w woj. śląskim, woj. opolskim i woj. wielkopolskim. Jak podał dyżurny KW Państwowej Straży Pożarnej w Opolu w miejscowości Skrzypiec wiatr zerwał dach z domu jednorodzinnego.

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem dla znacznej części kraju. - W poniedziałek spodziewamy się groźnych burz, które wystąpią szczególnie na południu kraju. Mogą im towarzyszyć przelotne opady deszczu oraz miejscami burze z gradem - informuje synoptyk IMGW Dorota Pacocha. 

Wydano też ostrzeżenia hydrologiczne przed gwałtownymi wzrostami stanów wody. Szczególnie zagrożone są zlewnie mniejszych rzek i obszary zurbanizowane.

"Groźna burza wielokomórkowa w postaci liniowej, okresami z tendencją do wybrzuszania się i tworzenia segmentów bow-echo przemieszcza się nad Opolszczyzną. Burza przemieszczać się będzie w kierunku Górnego Śląska, m.in. w rejon Częstochowy" - podało na Twitterze IMGW. Umieszczono też mapkę obrazującą przemieszczanie się zjawisk. 

Reklama

Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store

400 zgłoszeń dotyczących skutków burz

W związku z burzami strażacy do godz. 17 odebrali 400 zgłoszeń. - Najwięcej zdarzeń odnotowano w woj. śląskim 116, opolskim 86, wielkopolskim 50, łódzkim 38, dolnośląskim 36 oraz mazowieckim 35 - poinformował rzecznik komendanta głównego PSP bryg. Karol Kierzkowski.

Jak zaznaczył bryg. Kierzkowski, nikt nie został ranny.

Burza zerwała dach z domu

Dyżurny KW Państwowej Straży Pożarnej w Opolu przekazał natomiast, że w wyniku burz, które przeszły nad województwem opolskim strażacy uczestniczyli w 79 zdarzeniach. - W miejscowości Skrzypiec wiatr zerwał dach z domu jednorodzinnego - dodał. 

Dach spadł na zaparkowane przed nieruchomością samochody.

Jak powiedział oficer dyżurny KW PSP w Opolu, do godziny 16 strażacy wyjeżdżali głównie do usuwania leżących na drogach i posesjach konarów drzew. Nadal dyżurni straży otrzymują pojedyncze wezwania. Według informacji strażaków, nikt nie został ranny.

Burze z gradem w Polsce. Zdjęcia internautów

W lokalizowaniu niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych niezawodni są też internauci. Jak informują w Sobótce na Dolnym Śląsku przeszła burza z gradem, podobnie było też we Wrocławiu:

Portal obserwatorzy.info podaje natomiast, że "od południowego zachodu, do województwa śląskiego wkroczył układ burzowy, który generuje dużą ilość wyładowań. Niesie on ze sobą również obfite opady deszczu". 

Ten sam portal pokazał na Twitterze, jak wyglądają pędzące na Śląsku chmury: 

Burza nie odpuszcza też w Warszawie: 

Jeden z internautów pokazał spektakularnie wyglądające chmury burzowe w Głuchołazach: 

Ta apka mówi, kiedy spadnie deszcz - co do minuty! Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | burze nad Polską | deszcz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy