Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Jutro 23:51

04:14 21:01

01:24 18:01

20°C
  • Bezchmurnie
  • Odczuwalna 19°C
  • Ciśnienie 1016 hPa
  • Wiatr NNE 9 km/h
3
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
7% normy
pm 10
6% normy
Jutro 30°C 13°C
Wtorek 22°C 15°C

Październik w pierwszej piątce: To był niezwykły miesiąc

Za nami wyjątkowo ciepły i ciekawy miesiąc. W październiku padł między innymi rekord, który utrzymywał się przez kilkadziesiąt lat. W rozmowie z Interią synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej tłumaczy, że być może doświadczamy właśnie najcieplejszej jesieni w historii meteorologii w Polsce. Nie oznacza to, że było sucho. W jednym miejscu spadło "prawie tyle wody, ile normalnie powinno spaść w ciągu trzech październików". Specjalista zdradził też, jakiej pogody możemy się spodziewać w pierwszej połowie listopada.

W październiku było wyjątkowo ciepło. Padł nawet rekord ciepła, który odnotowano w Legnicy. Mimo to cały miesiąc nie był rekordowo ciepły. Najciekawsze dane na temat pogody w minionym miesiącu przedstawił w rozmowie z Interią Paweł Staniszewski, synoptyk hydrolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store

Reklama

Ciepło, ale nie rekordowo

Jak wyjaśnił synoptyk, październik nie był najcieplejszym takim miesiącem w historii polskich pomiarów. Był to jednak miesiąc wyjątkowo ciepły, powyżej normy termicznej. W niektórych miejscach Polski normę termiczną przekroczono nawet o 3,6 st. C - mówi Paweł Staniszewski.

Na pewno w październiku odnotowano najwyższe temperatury, jakie kiedykolwiek notowano w tym miesiącu. 3 października w Legnicy termometry pokazały 29,3 st. C. Wcześniej najwyższą temperaturę o tej porze roku odnotowano 4 października 1966 roku, w miejscowości Trzebiechów. Wówczas termometry pokazały w tej miejscowości 28,9 st. C. Możliwe jednak, że w najbliższej przyszłości i ten rekord w październiku zostanie pobity:

Specjalista wyjaśnił, że wyjątkowo wysokie temperatury w październiku były efektem adwekcji ciepłego powietrza zwrotnikowego z południa i południowo-zachodniej Europy, która utrzymywała się przez dużą część miesiąca.

Powyżej normy w całej Polsce

Paweł Staniszewski poinformował, że w minionym miesiącu średnia temperatura miesięczna wyniosła 12,6 st. C. Najwyższą średnią temperaturę zanotowano w Bielsku-Białej. Było to 12,9 st. C, co oznaczało przekroczenie normy o 3,6 st. C.

Najniższa temperatura miesięczna została odnotowana w Suwałkach - było to 8,2 st. C. i tak było to o 1,2 stopnia powyżej normy termicznej dla tego miesiąca dla tej miejscowości.

Najniższą pojedynczą temperaturę zanotowano 19 października w Kozienicach - było to -3,7 st. C. Z kolei 9 października na Kasprowym Wierchu było -8,4 st. C, jednak według synoptyka tę wartość można pominąć, bo "nikt tam na stałe nie mieszka".

Październikowy wrzesień w Warszawie

Interesująca sytuacja miała miejsce w stolicy kraju. Jak wyjaśnił w rozmowie synoptyk IMGW, w Warszawie średnia miesięczna temperatura powietrza wynosiła 11 stopni Celsjusza i była o 2,3 stopnia Celsjusza powyżej normy.

Jak dodał specjalista, najwyższa temperatura maksymalna w Warszawie wyniosła 25,8 stopnia Celsjusza. Zanotowano ją również 3 października - ten dzień był bardzo ciepły w całym kraju. Okazało się, że bardzo niewiele zabrakło do pobicia październikowego rekordu ciepła w stolicy. 15 października 1966 roku było tu 25,9 st. C. Do wyrównania rekordu warszawskiego zabrakło więc tylko jednej dziesiątej stopnia.

Mokry miesiąc: Najwięcej wody w Łodzi

Oprócz wysokich temperatur w październiku doświadczyliśmy też dużej ilości opadów. Szczególnie druga połowa miesiąca była wilgotna, mokra, szczególnie na północnym zachodzie i południowym wschodzie. "Na pozostałym obszarze październik był nawet skrajnie wilgotny" - powiedział synoptyk hydrolog.

Zobacz: Polska jesień zapiera dech kolorami. Zobacz najpiękniejsze miejsca w naszych parkach

Z danych IMGW wynika, że największe przekroczenie miesięcznej normy opadu wystąpiło w samej Łodzi. "Było to 285 proc. normy opadu, czyli w październiku spadło tam prawie tyle wody, ile normalnie powinno spaść w ciągu trzech październików" - wyjaśnił Paweł Staniszewski.

W mieście opad wynosił 125 mm, czyli suma bardziej odpowiednia dla letnich miesięcy. Z kolei najwyższą dobową sumę opadów zanotowano 22 października w Ostrołęce na Mazowszu - wyniosła ona wówczas 41 mm.

Na drodze do rekordowo ciepłej jesieni?

Jak powiedział Interii specjalista z IMGW, październik był bardzo ciepły, wilgotny lub skrajnie wilgotny. Chociaż nie zanotowano jeszcze progu upału w tym miesiącu, to było bardzo blisko.

Synoptyk dodał, że prawdopodobnie miniony miesiąc będzie "w piątce najcieplejszych październików w kraju". W dodatku listopad również prawdopodobnie będzie bardzo ciepły, a przynajmniej jego pierwsza połowa - twierdzi ekspert.

Pogoda w listopadzie: Będzie ciepło

Według najnowszych prognoz IMGW na początku listopada kontynuowany będzie trend wysokich temperatur, które towarzyszyły nam w październiku. Przynajmniej w pierwszej połowie miesiąca w ciągu dnia temperatury będą wysokie. W większości kraju przeważnie ma być powyżej 10 stopni Celsjusza i pogoda może nieco przypominać okres końcówki sierpnia.

Sprawdź też: Pogoda na listopad. Będzie bardzo duże zaskoczenie. Czego powinniśmy się spodziewać?

Paweł Staniszewski powiedział, że w pierwszej części miesiąca nie przewiduje się występowania przymrozków. Jeśli chodzi o aurę w listopadzie, to trzeba się nastawić, że będzie ona "wietrzna, mokra i ciepła".

Na złotą polską jesień nie ma specjalnie co liczyć, choć na krótko może się jeszcze pojawiać. Przeważnie jednak trzeba się liczyć z opadami deszczu i silnym wiatrem, który będzie obniżał odczuwalną temperaturę. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | prognoza pogody | październik | IMGW | jesień | listopad
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy