Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 15:36

07:15 16:24

13:33 06:54

3°C
  • Słonecznie
  • Odczuwalna -4°C
  • Ciśnienie 1007 hPa
  • Wiatr NW 24 km/h
12
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
28% normy
pm 10
15% normy
Jutro 1°C -3°C
Sobota 1°C -9°C

Padł nowy rekord stężenia CO2

Stężenie dwutlenku węgla w atmosferze wzrosło do nienotowanych wcześniej poziomów. Po raz pierwszy w historii ludzkości koncentracja CO2 w powietrzu przekroczyła czterysta części na milion. Poinformowała o tym amerykańska Administracja Oceanów i Atmosfery na podstawie danych z obserwatorium Mauna Loa na Hawajach.

Granica czterystu części na milion to bariera psychologiczna - naukowcy już od dłuższego czasu spodziewali się, że zostanie ona przekroczona. Modele klimatyczne wskazują, że takiego stężenia CO2 nie było na Ziemi od trzech milionów lat.

Szczególnie intensywny wzrost obserwowany jest od końca Rewolucji Przemysłowej, czyli od połowy XIX wieku. Jeszcze większe przyspieszenie rozpoczęło się pół wieku temu, toteż wielu naukowców wiąże wzrost stężenia CO2 z emisjami tego gazu przez człowieka.

Według ekspertów ONZ, to właśnie ludzkość odpowiada za nadmierną koncentrację tego gazu cieplarnianego w atmosferze i co za tym idzie- za zmiany klimatyczne. Jednak zdaniem licznych sceptyków, jest to proces naturalny.

Przy obecnych emisjach stężenie CO2 w powietrzu przekroczy granicę 450 części na milion w roku 2037; taka koncentracja oznacza wzrost globalnych temperatur o dwa stopnie Celsjusza.

Właśnie dwa stopnie to granica uznawana przez ekspertów za względnie bezpieczną; większy wzrost temperatur może mieć poważne, trudne do przewidzenia skutki.

Reklama

Informacyjna Agencja Radiowa
Dowiedz się więcej na temat: CO2 | powietrze | stężenie | rekord

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy