Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 12:34

07:12 17:28

13:10 20:37

12°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 12°C
  • Ciśnienie 1015 hPa
  • Wiatr SSW 11 km/h
35
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
85% normy
pm 10
58% normy
Jutro 19°C 11°C
Piątek 16°C 11°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Oto najcieplejszy rok wszech czasów. Jaki będzie 2016?

​Wszystko wskazuje na to, że po rekordowo ciepłym listopadzie cały rok 2015 okaże się najcieplejszym od rozpoczęcia pomiarów temperatury. Naukowcy ostrzegają, że wkrótce mogą nadciągnąć tropikalne wichury i susze, donosząc dodatkowo, że 2016 rok też będzie ciepły.

Rok 2015 był rekordowy. W dziewięciu miesiącach tego roku zanotowało najwyższe temperatury od chwili rozpoczęcia regularnych pomiarów. Amerykańscy naukowcy z Urzędu Badań Meteorologicznych i Oceanografii (NOAA) zakładają, że przejdzie on do historii jako najcieplejszy. 

Reklama

Termometry pokazywały w pierwszych 11 miesiącach br. temperaturę wyższą o 0,87 stopnia Celcjusza od średniej temperatury całego XX wieku. Jeżeli w grudniu nie dojdzie do nieoczekiwanego, ekstremalnego załamania pogody i nie nadciągnie sroga zima, to 2015 rok będzie najcieplejszym od rozpoczęcia pomiarów przez meteorologów w 1880 roku.

2016 też będzie ciepły

Przyszły rok zapowiada się podobnie. Zdaniem Swiatowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) główną tego przyczyną jest efekt cieplarniany oraz zjawisko pogodowe zwane El Niño. Polega ono na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Oceanu Spokojnego. Poziom gazów cieplarnianych w atmosferze Ziemi wielokrotnie bił w ubiegłych 30 latach kolejne rekordy.

Meteorolodzy zapowiadają, że efekt El Niño prawdopodobnie będzie w przyszłym roku jeszcze silniejszy, niż w bieżącym. Punkt kulminacyjny nastąpi, według przewidywań, w miesiącach zimowych. Dzięki nietypowym prądom morskim w Ocenie Spokojnym będą też powstawać tropikalne wichury wprawiające w ruch ogromne masy wód. W innych regionach dojdzie za to do rekordowych suszy.

Cieplarniana spirala napędza się

Podczas ostatniego szczytu klimatycznego w Paryżu doszło do przełomowych porozumień w kwestii ochrony środowiska. Ostateczne porozumienie przewiduje działania w celu ograniczenia wzrostu temperatury do maksymalnie 2 stopni Celcjusza w porównaniu z temperaturą przed okresem industrializacji. Po raz pierwszy wszystkie ze 195 państw biorących udział w szczycie klimatyczny, zobowiązały się do działań na rzecz dotrzymania postanowień szczytu. Za pięć lat ich działania i dokonania zostaną poddane weryfikacji.

 Meteorolodzy na całym świecie uważają, że ograniczenie wzrostu temperatury do 2 stopni jest jeszcze możliwe, ale przestrzegają, że im dłużej się czeka, tym mniej prawdopodobne będzie uwieńczenie tego celu sukcesem. Naukowcy zwracają uwagę, że wszystkie z 10 najcieplejszych lat w historii pomiarów temperatury odnotowano w ciągu ostatnich 17 lat. Z tego 8 najcieplejszych lat było po roku 2005.

 afp, dpa, rtr / Róża Romaniec/Redakcja Polska Deutsche Welle

Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje