Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 18:06

05:37 19:34

09:47 03:06

11°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 10°C
  • Ciśnienie 1006 hPa
  • Wiatr SSW 13 km/h
8
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
18% normy
pm 10
11% normy
Jutro 12°C 3°C
Środa 10°C 1°C

Ostrzeżenie RCB: Burze z gradem i bardzo silny wiatr

"Bardzo silny wiatr i burze z gradem. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Alert pogodowy dotyczy większości województw.

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, który wydano w sobotę po południu, dotyczy województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, opolskiego, warmińsko-mazurskiego, śląskiego, podlaskiego oraz w części województw: mazowieckiego, wielkopolskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego.  

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał natomiast ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami i upałami dla całej Polski. Alertami IMGiW nie jest objęta jedynie wschodnio-centralna część woj. podkarpackiego.

W sobotę przed południem deszcze dotarły nad regiony północne. Po południu rozpada się i zagrzmi także w centrum i na południu. Do końca dnia słoneczna i sucha aura utrzyma się jedynie na wschodzie kraju. Uprzedzamy, że miejscami zjawiska mogą być gwałtowne.

Reklama

W burzach w ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm (lokalnie 50 mm) deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

Postępujące ochłodzenie

Gorące i suche powietrze z południa zacznie być powoli wypierane przez chłodniejszą i wilgotniejszą masę z zachodu kontynentu. W centrum, na południu i wschodzie termometry mogą jeszcze pokazywać powyżej 30 stopni w cieniu. Jednak na zachodzie i północy w strugach deszczu ochłodzi się poniżej 25 stopni.

Wilgotność powietrza zacznie rosnąć, więc po deszczu będziemy odczuwać nieprzyjemną parność i duchotę. Wiatr zmieni kierunek z południowego na zachodni i gwałtownie nasili się do 40-50 km/h, a w burzach jeszcze bardziej.

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach --> kliknij!

Aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni

Polsat News
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy