Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 3:04

07:12 17:29

18:00 07:47

15°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 13°C
  • Ciśnienie 1004 hPa
  • Wiatr SSW 15 km/h
26
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
62% normy
pm 10
42% normy
Jutro 10°C 4°C
Sobota 9°C 2°C

Ostrzeżenie przed burzami z gradem

Burze z gradem mogą przechodzić we wtorek po południu i wieczorem nad woj. śląskim - ostrzegają służby meteorologiczne. Towarzyszyć im może silny wiatr i opady. Do piątku w regionie może też dokuczać upał - do 32 stopni C. Gwałtowne zjawiska pogodowe spodziewane są także w kilku innych województwach, między innymi na Mazowszu, w Łódzkiem i na Lubelszczyźnie.

Według ostrzeżenia Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB w Krakowie we wtorek po południu i wieczorem w regionie mogą występować burze, lokalnie z gradem. Podczas burz miejscami może spaść od 20 mm do 30 mm deszczu, a wiatr może osiągać w porywach do 80 km/h.

Sprawdź prognozę pogody dla województwa śląskiego

Ostatnio burze z gradem przechodziły nad woj. śląskim przed tygodniem. W ubiegły poniedziałek grad, o wielkości sięgającej kilku centymetrów, uszkodził dachy kilkuset budynków i wiele samochodów. Najwięcej doniesień o stratach spłynęło z powiatu bieruńsko-lędzińskiego i z Tychów.

Reklama

Po ubiegłotygodniowych burzach nastąpiły silne ulewy, które spowodowały lokalne podtopienia - zwłaszcza w północnej części regionu. W kilku miejscowościach, m.in. w Częstochowie, ogłoszono alarmy powodziowe, nieznacznie przepełniony został zbiornik na Warcie w Poraju.

Od ostatniej środy woda w rzekach w woj. śląskim systematycznie opada. We wtorek rano na Wiśle i jej dopływach notowano na ogół stabilizację lub spadki poziomu wody w okolicach stanów wysokich i średnich, na Odrze - spadki, bądź wahania wokół stanów średnich, a na Warcie i Liswarcie - spadki. Stany ostrzegawcze przekroczone były na Warcie - w miejscowości Poraj oraz na Przemszy - w Przeczycach i Radosze.

Jednocześnie krakowscy meteorolodzy ostrzegają przed upałem. Od wtorkowego południa do piątkowego wieczoru temperatura maksymalna w ciągu dnia może w woj. śląskim sięgać do 32 stopni.

Zagrzmi też w innych województwach

Jak informuje IMGW, Polska jest w obszarze podwyższonego ciśnienia, jedynie od Ziemi Lubuskiej przez Mazowsze po Lubelszczyznę i Podkarpacie zaznaczać się będzie strefa ciepłego frontu atmosferycznego. Na południowe i zachodnie rejony kraju napływa gorące powietrze zwrotnikowe, zaś na północy kraju zalega chłodniejsze powietrze polarno-morskie. Ciśnienie w Warszawie wyniesie 1006 hPa i będzie spadać.

 

Obecnie w kraju obowiązuje kilka ostrzeżeń meteorologicznych dotyczących możliwości wystąpienia burz  z gradem. Gwałtowne zjawiska atmosferyczne spodziewane są w województwach: śląskim, świętokrzyskim, lubelskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i mazowieckim.

Prognozowana wysokość opadu w burzach do 30 mm, a wiatr może osiągać w porywach do 80 kilometrów na godzinę. Przewidywana temperatura maksymalna wyniesie we wtorek od 23 stopni Celsjusza w Gdańsku i w Białymstoku do nawet 34 stopni Celsjusza we Wrocławiu. 

Kolejne dni również mają być gorące. Z obecnych prognoz wynika, że w środę na termometrach zobaczymy maksymalnie od 25 stopni Celsjusza w Gdańsku do 32 stopni Celsjusza w Zielonej Górze.  Zachmurzenie na przeważającym obszarze kraju ma być małe  i umiarkowane.

Żar ma lać się z nieba także w czwartek. Przewidywana temperatura maksymalna ma wynieść od 29 stopni w Warszawie do aż 35 we Wrocławiu i w Zielonej Górze. Piątek również upalny z temperaturą maksymalną od 30 stopni Celsjusza w Szczecinie do 34 stopni Celsjusza w Krakowie i w Rzeszowie. Możliwe są  także burze, miejscami intensywne oraz lokalne gradobicia.
Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama