Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 8:35

07:29 15:24

15:15 06:36

1°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna -2°C
  • Ciśnienie 1015 hPa
  • Wiatr SE 11 km/h
44
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
106% normy
pm 10
67% normy
Jutro 2°C 0°C
Czwartek 2°C -2°C

​Ostrzeżenie IMGW: Możliwe wystąpienie superkomórek burzowych i trąb powietrznych

IMGW poinformowało, że występują warunki atmosferyczne sprzyjające wystąpieniu gwałtownych zjawisk pogodowych. W północno-zachodniej części kraju należy spodziewać się burz, mogą wystąpić opady gradu wielkości piłeczek golfowych. Istnieje też ryzyko pojawienia się trąby powietrznej.

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Polska znajduje się w zasięgu układu niskiego ciśnienia znad Skandynawii. Południe i wschód kraju jest pod wpływem wyżu znad Bałkanów. Ten układ baryczny sprowadzi na północny zachód kraju burze, które mogą przybrać postać superkomórek lub zorganizowanych struktur wielokomórkowych.

Superkomórka burzowa to najgroźniejszy typ chmur burzowych, który może nieść za sobą ulewne deszcze, grad, porywisty wiatr i trąby powietrzne. W chmurze tego rodzaju występuje wirujący prąd wstępujący. Superkomórka burzowa może przemieszczać się na duże odległości i utrzymywać się przez wiele godzin.

Reklama

IMGW ostrzega, że w związku z wystąpieniem chmur burzowych tego rodzaju wiatr może wiać w porywach do 80-90 kilometrów na godzinę. Dodatkowo należy się liczyć z opadami gradu o przekroju nawet do czterech centymetrów. Jako że superkomórki burzowe przemieszczają się szybko, opady będą krótkotrwałe, jednak na danym terenie może wystąpić więcej niż jedna burza. Synoptycy IMGW przestrzegają, że na krańcach zachodnich może utworzyć się trąba powietrzna. Według ich prognoz najsilniejszych zjawisk atmosferycznych należy się spodziewać po południu oraz wieczorem. 

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach --> kliknij!

Aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy