Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 1:09

05:03 20:20

01:16 18:55

15°C
  • Mgła
  • Odczuwalna 16°C
  • Ciśnienie 1014 hPa
  • Wiatr WNW 2 km/h
18
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
43% normy
pm 10
33% normy
Jutro 16°C 12°C
Sobota 23°C 14°C

Ostrzeżenie IMGW. Burze nad Polską. Grad wielkości pięciu centymetrów

Popołudnie i wieczór nadal burzowe - poinformował synoptyk i rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. Na wschodzie, zachodzie i na południu Polski wciąż niebezpiecznie. Spadnie także grad, który może mieć powyżej 5 cm średnicy. W nocy możliwe mgły.

Synoptyk poinformował, że w czwartek po południu oraz wieczorem, sytuacja pogodowa nie ulegnie poprawie. - Ten sam niż, który przyniósł minionej doby intensywne opady deszczu, wciąż krąży nad zachodnią częścią kraju - wskazał synoptyk. Zaznaczył przy tym, że ostatniej nocy w woj. zachodniopomorskim, przez osiem godzin pomiędzy północą a ósmą rano, spadło tyle deszczu, ile powinno spaść w ciągu miesiąca.

- W czwartek po południu i wieczorem w woj. zachodniopomorskim, w północnej części woj. lubuskiego oraz w północnej części Wielkopolski, wciąż będą intensywne opady deszczu i nadal będzie niebezpiecznie - zapowiedział synoptyk.

Jak dodał, sytuacja zacznie poprawiać się około godz. 20-21. Wówczas niż powoli zacznie przesuwać się nad Bałtyk, a wraz z tym opady zaczną ustępować, choć - jak zastrzegł synoptyk - na zachodnim wybrzeżu nadal mogą pojawiać się przelotne opady deszczu.- Podobnie przelotne opady deszczu mogą pojawić się również w pasie od Warmii i Mazur, przez Mazowsze, aż po Podkarpacie - dodał. Dodatkowo, czwartkowe popołudnie będzie groźne również we wschodniej części Polski. - Tutaj pojawią się burze z intensywnymi opadami deszczu od 30 do 50 mm, a lokalnie nawet 60 mm. Towarzyszyć im będą porywy wiatru osiągające nawet 90 km/h - powiedział. Na krańcach wschodnich burze będą trwały do godz. 2 w nocy, a potem sytuacja zacznie się uspokajać, choć wciąż będzie padać.

Reklama

Grad powyżej 5 cm średnicy

Synoptyk podkreślił, że cała wschodnia część Polski będzie burzowa, jednak od południowej części woj. podlaskiego, poprzez wschodnią część woj. mazowieckiego, całą Lubelszczyznę, Podkarpacie i Małopolskę oraz wschodnią część woj. świętokrzyskiego - burze będą zdecydowanie groźniejsze. Z tego względu w tych regionach Instytut wydał ostrzeżenia drugiego stopnia.

Natomiast w woj. świętokrzyskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim oraz w północnej część podlaskiego - burze będą słabsze i w związku z tym obowiązują alerty pierwszego stopnia.

Ponadto, także na południu Polski będzie niespokojnie. W woj. podkarpackim, małopolskim i południowej części woj. śląskiego burze potrwają całe czwartkowe popołudnie aż do wieczora. - Uwaga, spadnie również grad, który może mieć powyżej 5 cm średnicy - podkreślił Walijewski.W pozostałej części kraju będzie już zdecydowanie spokojniej. - W centrum Polski, od Warmii i Mazur, poprzez Wielkopolskę, aż po Wrocław, będzie sporo słońca. W pozostałych regionach kraju słońca będzie nieco mniej, ale za to bez burz - powiedział.

Nocne mgły

W czwartek po południu i wieczorem najchłodniej będzie na Zachodzie. Temperatura od ok. 19 st. C w woj. lubuskim, przez ok. 21-24 st. C na południowym zachodzie, aż po ok. 24-26 st. C w centrum kraju. - Najcieplej będzie na wschodzie Polski. Tam, zanim pojawią się burze, termometry pokażą ok. 27-28 st. C - poinformował synoptyk.

Nad morzem temperatura zróżnicowana. - Na zachodnim wybrzeżu zdecydowanie chłodniej - ok. 19 st. C, natomiast na wschodnim wybrzeżu, szczególnie w okolicach Helu i Gdańska - ok. 26 st. C - wskazał synoptyk.

- Natomiast w nocy temperatura minimalna będzie osiągała 11-12 st. C na Podhalu i w okolicach Zalewu Szczecińskiego, a 14-16 st. C na pozostałym obszarze kraju. Najcieplej będzie na wybrzeżu wschodnim - 18 st. C - poinformował synoptyk.

Ponadto w nocy i nad ranem mogą pojawiać się mgły ograniczające widoczność do 300 m, szczególnie na Pomorzu, Kujawach i w okolicach północnego Mazowsza. Wraz ze wschodem słońca, mgły powinny ustać.

PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: pogoda | gradobicie | burze nad Polską

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje