Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 4:28

07:22 15:27

19:46 12:30

-4°C
  • Zachmurzenie małe
  • Odczuwalna -3°C
  • Ciśnienie 1003 hPa
  • Wiatr N 4 km/h
Jutro -1°C -3°C
Niedziela -1°C -4°C

Ostrzeżenia przed burzami z gradem. Przejdą nad połową Polski

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed gwałtownymi burzami z gradem, które mają przejść nad wschodnią połową kraju. Wydano alerty drugiego i pierwszego stopnia.

Burze z gradem przejdą w poniedziałek wieczorem nad wschodnią połową kraju - ostrzega IMGW. Dla dziesięciu województw wydano alerty drugiego i pierwszego stopnia.

Ostrzeżenia IMGW obejmują województwa: podlaskie, lubelskie, mazowieckie, łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie i częściowo woj. kujawsko-pomorskie.

Ostrzeżenia Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dla 12 województw

W większości alerty przez burzami z gradem mają drugi stopień na trzy, czyli średni. Na tym obszarze podczas burz spadnie do 40 mm deszczu, a porywy wiatru mogą osiągać do 100 km/h. Pierwszy, najniższy stopień mają alerty tylko w części woj. kujawsko-pomorskiego i na zachodzie woj. warmińsko-mazurskiego. Synoptycy prognozują tam mniejsze opady deszczu i porywy wiatru do 85 km/h.

Reklama

Od rana Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyłało alerty przez burzami do mieszkańców 12 województw, w których spodziewane były burze. "Uwaga! Dziś (13.06) burze z gradem i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - ostrzegło RCB.

Szczegółowe ostrzeżenia IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje o silnej komórce burzowej przemieszczającej się nad Podkarpaciem w rejonach Przemyśla. "Dość aktywne formacje burzowe notowane są także nad północną częścią woj. łódzkiego, w Małopolsce oraz na Mazurach. W kolejnych godzinach aktywność burzowa stopniowo będzie maleć" - dodaje IMGW.

"W woj. podkarpackim przemieszcza się strefa burz, którym towarzyszą krótkotrwałe, ale silne opady deszczu o natężeniu 10 mm/10 min. Lokalnie deszcz jest nawalny, natężenie opadów sięga około 20 mm/10 min. Burzom tym towarzyszy również grad (2-3 cm)" - informuje IMGW w mediach społecznościowych.

Instytut przygotował także garść porad na temat zachowania w trakcie gwałtownego załamania pogody. "Pogoda przyzwyczaiła nas, że niemal każdego roku przechodzi przez Polskę fala gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Podpowiadamy, co robić, aby w takich sytuacjach chronić auto i jego pasażerów" - informuje IMGW.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: gradobicia | burze nad Polską
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama