Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 0:09

04:21 20:59

21:34 04:14

18°C
  • Bezchmurnie
  • Odczuwalna 18°C
  • Ciśnienie 1014 hPa
  • Wiatr S 7 km/h
38
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
91% normy
pm 10
60% normy
Jutro 25°C 13°C
Wtorek 20°C 10°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Orkan Fryderyka: Wzrósł bilans ofiar śmiertelnych

Bilans ofiar śmiertelnych potężnego orkanu Fryderyka, który w czwartek szalał nad Europą, wzrósł do 11. Najwięcej, co najmniej osiem osób, zginęło w Niemczech. Powoli przywracany jest ruch pociągów dalekobieżnych, głównie na południu.

Policja w Saksonii-Anhalcie na wschodzie Niemiec poinformowała w piątek, że 65-letni mężczyzna zginął, próbując zabezpieczyć dach, a 34-latek został przygnieciony przez drzewo. Śmierć poniosło też co najmniej sześć innych osób, a dziesiątki zostały ranne w środkowych i północnych Niemczech z powodu powalonych drzew i chaosu na drogach.

Reklama

Dwie osoby zginęły w Holandii, a jedna w Belgii.

W czwartek niemieckie koleje państwowe (Deutsche Bahn) ze względów bezpieczeństwa wstrzymały kursy pociągów dalekobieżnych w całym kraju, a na dworcach utknęły setki pasażerów. Był to pierwszy przypadek wstrzymania ruchu od 2007 roku, gdy przez kraj przeszedł niszczycielski orkan Cyryl.

W piątek wciąż występują utrudniania w ruchu kolejowym. Na południu kraju kursują już szybkie pociągi ICE, ale w pozostałych częściach Niemiec wciąż są "poważne zakłócenia" - podały koleje.

Zapowiadały one, że do południa będzie można znów dojechać pociągami dalekobieżnymi do wszystkich większych miast. Sytuacja ma w pełni wrócić do normy w weekend.

Orkan Fryderyka dotarł do Niemiec z Holandii i przesuwał się na wschód. Towarzyszył mu wiatr o prędkości 130 km na godz. Według niemieckich służb meteorologicznych (DWD) Fryderyka, podczas której odnotowano podmuchy wiatru dochodzące do 203 km na godz., była silniejsza od Cyryla. W 2007 roku w następstwie żywiołu w Europie zginęło prawie 40 osób.

W Holandii ubezpieczyciele oszacowali w piątek, że straty spowodowane przez czwartkowy orkan wynoszą ok. 90 mln euro. Powoli przywracany jest ruchu kolejowy, który w czwartek został wstrzymany.

Skutki orkanu w Polsce

W Polsce orkan pozbawił prądu 30 tys. osób, interweniowano ponad 700 razy. A akcje zaangażowano ponad 4 tysiące  strażaków.

Najbardziej ucierpieli mieszkańcy województw: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i śląskiego. Nie ma ofiar śmiertelnych. Dwie osoby zostały ranne - to pasażerowie autokarów, które zjechały z drogi i wpadły do rowu.

Uszkodzonych zostało 65 budynków, w tym 45 mieszkalnych i 20 gospodarczych. Najwięcej odbiorców bez prądu jest w Wielkopolsce - 12 tysięcy, w województwie łódzkim, ponad 5 tysięcy i w województwie śląskim prawie 5 tysięcy. .
W Stroniu Śląskim w powiecie kłodzkim na Dolnym Śląsku silny wiatr zerwał dach z wielorodzinnego budynku mieszkalnego. Strażacy i policjanci ewakuowali 15 rodzin. Natomiast w Krośnie na Podkarpaciu uszkodzone zostało poszycie dachu pływalni.
Podczas wideokonferencji z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego, szefów służb i wojewodów mówiono, że sytuacja ustabilizowała się, a służby na bieżąco usuwają skutki obfitych opadów śniegu i silnego wiatru.
Trwa usuwanie awarii. Wszystkie główne linie kolejowe są przejezdne. Lotniska funkcjonują bez zakłóceń. Przejezdne są wszystkie drogi krajowe, choć mogą wystąpić tam miejscowe utrudnienia.

Podczas wideokonferencji minister spraw wewnętrznych i administracji zobowiązał wojewodów do stałego kontaktu z samorządowcami w sprawie pomocy dla poszkodowanych przez orkan Fryderyka. Samorządy powinny jak najszybciej oszacować straty i za pośrednictwem wojewodów wystąpić o środki do MSWiA.

PAP/IAR

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama