Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 11:13

06:20 18:37

19:12 06:24

10°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 9°C
  • Ciśnienie 1023 hPa
  • Wiatr NW 15 km/h
12
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
28% normy
pm 10
20% normy
Jutro 13°C 6°C
Czwartek 16°C 10°C

Orkan dotrze do Polski. IMGW ostrzega

Na czwartek - początkowo na północnym-zachodzie - prognozowany jest wzrost prędkości wiatru nad Polską. Natomiast najsilniej będzie wiało w piątek na wybrzeżu. Porywy wiatru sięgną tam 85 km/h - ostrzega synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska.

"Nad Morzem Norweskim zalega rozległy i głęboki niż, który swoim zasięgiem obejmuje Europę północną i zachodnią. W nocy z czwartku na piątek na peryferiach tego niżu utworzy się nad Wyspami Brytyjskimi wtórny niż, który w ciągu 24 godzin przemieści się na wschód nad południową Skandynawię, a potem na północny wschód nad Zatokę Botnicką" - poinformował w przesłanym komunikacie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Taka sytuacja baryczna spowoduje wzrost prędkości wiatru nad Polską, początkowo na północy kraju, a od nocy z czwartku na piątek do soboty - w pozostałej części kraju. "Wzrost prędkości wiatru zacznie się na północnym zachodzie. W tej chwili wiatr jest tam porywisty, z tym, że porywy nie przekraczają 60 km/h Dzisiejszej nocy na wybrzeżu będą się one utrzymywały. W czwartek porywy na wybrzeżu wzrosną i sięgną 70 km/h Pojawią się też w zachodniej połowie kraju, ale nie będą tak duże" - powiedziała w środę PAP synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grażyna Dąbrowska.

Reklama

Zaznaczyła, że prognozowana siła wiatru będzie jednak mniejsza, niż we wcześniejszych prognozach, które wskazywały na wiatr sięgający nawet 100 km/h na wybrzeżu i 110 km/h w szczytowych partiach gór.  

Porywistość wiatru znacznie wzrośnie w nocy z czwartku na piątek. Na wybrzeżu porywy wiatru przekroczą 70 km/h, a miejscami osiągną 80 km/h. Porywy wiatru wzrosną też na pozostałym obszarze kraju, głównie w jego zachodniej części. Tam porywy sięgną 60 km/h.

"Maksimum będzie miało miejsce w piątek. Wiatr będzie porywisty na obszarze prawie całego kraju, a porywy maksymalne na wybrzeżu będą osiągać od 80 do 85 km/h. Bardzo porywisty wiatr będzie też na obszarze Sudetów i Przedgórza Sudeckiego. Natomiast na obszarze Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej, Kujaw i centrum kraju porywy nie powinny być większe niż 65-70 km/h" - powiedziała Dąbrowska.

Jak podkreśliła, tego typu zjawisko to po prostu bardzo głęboki niż, który tworzy się na umiarkowanych szerokościach geograficznych. W mediach nazywane jest ono orkanem. 

Prof. Krzysztof Błażejczyk z Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania im. S. Leszczyckiego PAN wyjaśnia, że orkan to po prostu silny wiatr huraganowy. - Orkany powstają najczęściej właśnie w tej chłodnej porze roku, kiedy nad północnym Atlantykiem - stosunkowo ciepłym w stosunku do lądu - tworzy się głęboki układ niskiego ciśnienia. Co roku w naszej części świata występują ze dwa orkany. Dla tej pory roku jest to zjawisko dość typowe - powiedział prof. Błażejczyk.

- Na przestrzeni lat te silne wiatry pojawiają się coraz częściej i w coraz wyższych kategoriach prędkości. Jest to jeden z przejawów zmian klimatu w tej części świata. Skutki orkanów najsilniej odczuwane są na wybrzeżach Atlantyku: na Wyspach Brytyjskich, wybrzeżu Francji i Norwegii. Jednak nad lądem taki orkan słabnie, dlatego u nas raczej nigdy nie osiągnie prędkości 200 km/h, natomiast orkany o prędkości 100 km/h mają prawo u nas występować - podkreśla prof. Błażejczyk.

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy