Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 16:58

07:15 16:24

13:33 06:54

3°C
  • Przelotne opady
  • Odczuwalna -4°C
  • Ciśnienie 1009 hPa
  • Wiatr WNW 26 km/h
8
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
20% normy
pm 10
11% normy
Jutro 0°C -3°C
Sobota 1°C -9°C

Opolskie: Ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe

W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, w województwie opolskim, został wprowadzony stan pogotowia przeciwpowodziowego. Zagrożona wylaniem jest gmina Cisek, w której obecnie budowane są wały przeciwpowodziowe.

Po spotkaniu w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK) jego szef Stanisław Potoniec mówił, że główna strefa opadów znad woj. małopolskiego i podkarpackiego przemieściła się w nocy nad Czechy, co dla Opolszczyzny jest istotne, bo wpływa na stan rzek na jej terenie. Z prognoz wynika jednak, że obfite opady po czeskiej stronie zmniejszyły się i w piątek rano w dorzeczu Odry i Olzy nie było ich lub były one niewielkie. W najbliższym czasie powinny ustępować.

Ok. godz. 14 na terenie woj. opolskiego stany ostrzegawcze były przekroczone o kilkanaście cm na rzecze Opawie w Branicach oraz na Białej Głuchołaskiej w Głuchołazach.

Reklama

Szymon Wiener z opolskiego WCZK wyjaśnił, że zagrożona wylaniem na Opolszczyźnie jest gm. Cisek (pow. kędzierzyńsko-kozielski), w której obecnie budowane są wały przeciwpowodziowe.

Jak dodał, w dwóch miejscach ułożone zostaną worki zabezpieczające - to okolice wałów cofkowych rzeki Cisek, łączącej się z Odrą, oraz okolice ujścia rzeki Dzielniczki. Jeśli w tych miejscach woda z Odry dostanie się na tzw. zawale, to zabudowania znajdujące się bezpośrednio przy wale mogą zostać zalane. - Na obecną prognozę może to być kilka domostw - dodał Wiener. - Te działania, które wykonujemy tam obecnie, są to działania profilaktyczne - na wypadek gdyby woda się tam dostała - powiedział. "Mamy jednak nadzieję, że nie będą one potrzebne".

Z informacji WCZK wynika, że najgroźniejsze dla Opolszczyzny byłoby nałożenie się na siebie fali wezbraniowej Odry i Olzy, które powstały po intensywnych opadach deszczu z ostatniej doby z Czech. -n Z tego, co w tej chwili obserwujemy na wodowskazach, wynika, że fala z Olzy przejdzie jednak najpierw i dopiero po niej będzie fala z Odry - wyjaśniał Potoniec.

W związku z zagrożeniem w Cisku wojewoda opolski wprowadził w piątek stan pogotowia przeciwpowodziowego w pow. kędzierzyńsko-kozielskim. Dlatego w Kędzierzynie-Koźlu odbędzie się najpierw posiedzenie powiatowego, a po południu wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego.

Po spotkaniu w opolskim WCZK wiceminister administracji i cyfryzacji Stanisław Huskowski zapewniał, że Opolszczyzna jest mniej zagrożona skutkami opadów niż województwa na południowym wschodzie Polski. - Nie znaczy to jednak, że jest całkiem wolna od zagrożeń, bo wody doszły również i tutaj, w szczególności górne biegi Odry i jej dopływów. Najgorzej jest wtedy, gdy dwie fale maksymalne się kumulują. Na szczęście Odra i Olza będą miały w różnych momentach te swoje maksymalne fale - dodał Huskowski.
PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy