Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 7:59

07:17 15:30

15:34 04:44

4°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna -1°C
  • Ciśnienie 1016 hPa
  • Wiatr W 18 km/h
61
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
161% normy
pm 10
135% normy
Jutro 2°C -1°C
Niedziela 1°C -2°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Ogromne zniszczenia po nawałnicach. Uszkodzonych zostało 556 budynków

Trwa liczenie strat po potężnych nawałnicach, które przeszły w nocy z poniedziałku na wtorek nad Dolnym Śląskiem. Na terenie dziewięciu gmin uszkodzonych zostało w sumie 556 budynków mieszkalnych. Najbardziej ucierpiały miejscowości w powiecie lubańskim. Dolnośląski Urząd Wojewódzki rozpoczął wypłaty pierwszych zasiłków dla mieszkańców gmin dotkniętych żywiołem.

Reklama

Na Dolnym Śląsku nawałnice objęły niemal dwie trzecie obszaru województwa. Najtrudniejsza sytuacja była w powiecie lubańskim, gdzie podtopionych zostało kilka miejscowości. M.in. w miejscowościach Leśna, Olszyna, Miłoszów i Świecie woda z potoków, które gwałtownie przybrały, podtopiła wiele domów.

Sprawdź prognozę pogody dla miejscowości Leśna

Sprawdź prognozę pogody dla miejscowości Olszyna

Sprawdź prognozę pogody dla miejscowości Miłoszów


- Zalane były drogi dojazdowe do kilku miejscowości, w niektórych miejscach woda osiągała wysokość 1,5 metra  - relacjonował rzecznik komendy wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu Krzysztof Gielsa.


Najwięcej, bo aż 300 budynków mieszkalnych, zostało uszkodzonych w gminie Leśna. W gminie Olszyna zostało podtopionych 170 gospodarstw, a w gminie Gryfów Śląski 30.

"Nikt nie ostrzegał nas przed wodą"

Przypomnijmy, że mieszkańcy Leśnej skarżyli  się, że nikt nie ostrzegał ich przed wodą. - Nie dostaliśmy nawet informacji SMS-em, był jedynie komunikat o możliwych burzach na internetowej stronie gminy - podkreślali. Budynek urzędu również został zalany.
Z kolei burmistrz Leśnej Jan Surowiec twierdzi, że do mieszkańców ostrzeżenia trafiły. Gmina nie mogła jednak nic więcej zrobić, bo strażacy byli zaangażowani w ewakuację zagrożonych mieszkańców i nie mogli ostrzec przed wodą, która zalała miejscowość w ciągu kilku minut.  - Straty będą ogromne - podkreślał Jan Surowiec.  - Woda zalała większość domów oraz ulice. Zniszczyła wiele dróg, również tych, które zostały niedawno odbudowane - dodał. 

Pomoc płynie do dotkniętych żywiołem mieszkańców

Jak powiedział w czwartek wojewoda dolnośląski Aleksander Marek Skorupa, szacunkowa kwota zasiłków do 6 tys. zł dla mieszkańców dziewięciu gmin dotkniętych nawałnicami to niemal 2,6 mln zł. - Do gminy Leśna na zasiłku do 6 tys. zł trafiła już kwota 380 tys. zł, zaś do gminy Olszyna 400 tys. zł -- mówił wojewoda.

Oprócz pieniędzy na zasiłki do 6 tys. zł Dolnośląski Urząd Wojewódzki wypłaci poszkodowanym gminom również milion zł na prace porządkowe związane z usuwaniem skutków nawałnic.

Wojewoda wystąpił też z wnioskiem do Ministra Obrony Narodowej o pomoc wojska przy budowie dwóch tymczasowych mostów na potoku górskim w miejscowości Stankowice w gminie Leśna.

PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: nawałnice | Dolny Śląsk | pogoda | burze nad Polską | szkody | zniszczenia | pomoc

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje