Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 20:14

7:15 17:25

17:285:15

8°C
 • Przelotne opady
 • Odczuwalna 2°C
 • Ciśnienie 997 hPa
 • Wiatr W 22 km/h
 • Dla biegaczy
  1
  Fatalne

  Lepiej nie wychodź z domu

 • Dla reumatyków
  1
  Łamie w kościaciach

  Fatalna pogoda dla osób z chorobą reumatyczną

 • Dla astmatyków
  7
  Neutralne

  Warunki raczej bez wpływu na występowanie duszności

31
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
74% normy
pm 10
50% normy
Jutro 8°C 2°C
Czwartek 11°C 5°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Odlatują ostatnie bociany

To już koniec lata? W najbliższych dniach z gniazd na Warmii i Mazurach odlecą ostatnie bociany.

Te, które zostaną na zimę, jesienią trafią do specjalistycznych ośrodków, które pomogą tym ptakom przetrwać mrozy.

Reklama

Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PTOP) w Olsztynie powiedział, że zdecydowana większość warmińsko-mazurskich bocianów już odleciała. - Zostały jeszcze te ptaki, które późno się wylęgły. One jednak także odlecą na dniach. Sądzę, że do 20, 24 sierpnia nie powinno już być na gniazdach bocianów - powiedział Menderski i dodał, że bociany, które po tym terminie nadal będą na gniazdach prawdopodobnie już nie odlecą i zostaną na zimę w Polsce.

- Pozwolimy im jeszcze trochę pomieszkać w gniazdach, a w październiku, czy listopadzie - zależnie od pogody - zabierzemy te bociany do ośrodków rehabilitacji ptaków, by tam przetrwały zimę - wyjaśnił Menderski.

Wśród ptaków, które już odleciały jest m.in. bociania rodzina z Żywkowa, która przeszła latem pierwszą w kraju udaną adopcję: para dorosłych straciła młode i ornitolodzy podrzucili im do gniazda inne bociany odpowiadające wiekiem tym, które zginęły. Dorosłe bociany początkowo dziobały obce pisklęta, ale po chwili przestały i, co więcej, zaopiekowały się podrzutkami. - Adopcję tę uważamy za w pełni udaną. To wielki sukces - podkreślił Menderski.

Bociany z gniazd warmińsko-mazurskiego zimują w krajach środkowej i wschodniej Afryki. Menderski powiedział, że populacja tych ptaków nie styka się z bocianami gniazdującymi w Europie Zachodniej, ponieważ te ptaki zimują w zachodniej części Afryki. 

W lipcu w woj. warmińsko-mazurskim odbyła się akcja światowego liczenia bocianów (przeprowadza się ją co 10 lat), która ma pokazać jaki jest stan i kondycja bocianów w regionie, w kraju i na świecie. Menderski powiedział, że wyniki już nadesłanych do PTOP ankiet wskazują, że w niektórych gminach warmińsko-mazurskiego znacznie spadła liczba zasiedlonych bocianich gniazd. - Pełne wyniki tegorocznego liczenia bocianów będziemy jednak mieli pod koniec grudnia. One dadzą pełen obraz sytuacji - powiedział Menderski.

Ostatni światowy spis bocianów z 2004 roku wykazał, że w Polsce jest 52,5 tys. bocianich gniazd, co stanowi 20 proc. światowej populacji. Najwięcej bocianów w Polsce gniazduje na Warmii i Mazurach - doliczono się tu aż 10226 par tych ptaków. Najmniej bocianów w 2004 roku zamieszkiwało woj. opolskie - 577 par.

Światowe liczenie bocianów białych odbywa się co 10 lat i obejmuje Europę oraz Afrykę Północną. Jak podaje PTOP, pierwszy na świecie spis bocianów odbył się w roku 1876 w Galicji, a jego inicjatorem był ks. Eugeniusz Janota, zaś pierwsze Międzynarodowe Liczenie Gniazd Bociana Białego odbyło się w 1934 roku i obejmowało zasięgiem znaczną część Europy. Od 1974 roku liczenie bocianów organizowane jest regularnie co 9-10 lat.


Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama