Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 4:58

07:28 16:06

12:39 03:42

0°C
  • Mgła
  • Odczuwalna 0°C
  • Ciśnienie 1000 hPa
  • Wiatr ESE 6 km/h
60
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
162% normy
pm 10
128% normy
Jutro 2°C -1°C
Poniedziałek 1°C -1°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Oblodzenie i intensywne opady śniegu. IMGW ostrzega 10 województw

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniem lub intensywnymi opadami śniegu w 10 województwach. Na północy kraju może spaść nawet do 10 cm białego puchu. Z dnia na dzień będzie troszeczkę chłodniej - poinformowała dyżurna synoptyk Ewa Łapińska.

Alerty pierwszego stopnia dotyczące intensywnego opadu śniegu dotyczą województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Na tym terenie IMGW prognozuje wystąpienie opadów śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej za okres ważności ostrzeżenia od 5 cm do 10 cm. Ostrzeżenia w niektórych powiatach obowiązują do środy do godz. 6 rano.

Reklama

IMGW wydał również ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczące oblodzenia na terenie całych województw: podlaskiego, śląskiego i małopolskiego oraz północno-wschodnich części województw mazowieckiego i lubelskiego oraz południowych części województw: podkarpackiego, opolskiego i dolnośląskiego.

Na terenie objętym ostrzeżeniami IMGW prognozuje zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Temperatura w niektórych miejscach wyniesie około -2 st. C a w rejonach podgórskich około -6 st. C. Ostrzeżenia dotyczące oblodzeń obowiązują w niektórych miejscach do środy do godz. 8 rano.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia. 

Synoptyk: Będzie trochę chłodniej

Jak przekazała dyżurna synoptyk IMGW Ewa Łapińska, w województwach pomorskim i warmińsko-mazurskim dzisiaj wieczorem może spaść nawet do 10 cm śniegu.

- Przez najbliższe dwa dni dramatycznej różnicy nie będzie. Nadal będzie pochmurnie, bo będziemy w zasięgu niżu i frontów atmosferycznych. Będą występowały opady deszczu ze śniegiem, śniegu i deszczu - podkreśliła, dodając, że w całym kraju będzie się "powoli troszeczkę ochładzało".

Wskazała, że w środę w ciągu dnia temperatura będzie sięgała od -1 st. C maksymalnie na Suwalszczyźnie, około dwóch stopni na plusie w centrum kraju do maksymalnie trzech, czterech stopni na południowym wschodzie. - Będzie padał deszcz ze śniegiem, a śnieg tam, gdzie temperatura będzie niższa. W górach będą opady śniegu, ale najwięcej śniegu będzie w północnej Polsce - podała.

- Następnej nocy - ze środy na czwartek - temperatury w całej Polsce będą raczej ujemne i raczej będą opady śniegu. Nie za duże, ale troszeczkę gdzieniegdzie poprószy. Na Pomorzu będzie padać deszcz ze śniegiem. Tam, gdzie będzie temperatura około zera, może być też ślisko - stwierdziła.

Poinformowała, że w czwartek będzie znowu nieco chłodniej w całym kraju. - Nadal pochmurnie, opady głównie śniegu, ale też deszczu ze śniegiem, w górach śnieg. Temperatura w całej Polsce będzie dość wyrównana od zera do dwóch stopni - powiedziała synoptyk.

- Poczynając od piątku w sobotę, niedzielę i poniedziałek będzie pochmurnie z przejaśnieniami. Miejscami będzie się pojawiało słońce - głównie w Polsce południowej, natomiast w północnej połowie i częściowo zachodniej będzie raczej pochmurnie. Temperatura w ciągu dnia wyniesie około zera, natomiast w nocy będą raczej temperatury ujemne, od -3 do -1 st. C - dodała. 

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach --> kliknij!

Aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama