Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 7:47

7:39 15:24

0:361:00

-1°C
 • Zachmurzenie duże z przelotnymi opadami śniegu
 • Odczuwalna -8°C
 • Ciśnienie 1020 hPa
 • Wiatr E 18 km/h
 • Dla biegaczy
  1
  Fatalne

  Lepiej nie wychodź z domu

 • Dla reumatyków
  7
  Neutralne

  Warunki pogodowe bez wpływu na występowanie dolegliwości

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

25
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
59% normy
pm 10
43% normy
Jutro 0°C -4°C
Wtorek 0°C -6°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Obecnie powódź nam nie grozi, ale prognozy są niekorzystne. Nadal ma padać

Wody, które wpływają do Polski z Czech, nie stanowią dla naszego kraju dużego zagrożenia - uspokajali w poniedziałek synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Choć na południu kraju prognozowane są opady, sytuacja na rzekach ma się stabilizować.

- Chciałem uspokoić, że woda, która jest w rzekach czeskich, należy do zlewiska Morza Północnego. To w tamtą stronę poprzez Łabę będzie się kierować - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej główny synoptyk meteorologiczny dr Rafał Bąkowski, zastępca dyrektora IMGW. Dodał, że do Polski z Czech wpływają dwie rzeki - Witka i Miedzianka, zasilające Nysę Łużycką. - Fale wezbraniowe znalazły się już na terenie naszego kraju i są kontrolowane przez służby - zaznaczył Bąkowski. Dodał, że wody te nie stanowią zagrożenia, jeśli chodzi o Odrę.

Reklama

Hydrolog Marianna Sasim z IMGW uspokajała, że Miedzianka utrzymuje się w swoim korycie. Zaznaczyła, że w 2010 r., kiedy rzeka  wystąpiła z brzegów, notowano bardzo intensywne opady w bardzo krótkim czasie - opady wyniosły 70 mm w ciągu sześciu godzin. Teraz opady są rozłożone w czasie i aż tak intensywnie padać nie będzie.

Stany alarmowe przekroczone w 26 stacjach

Jak poinformowali przedstawiciele IMGW, w najbliższych dniach opady deszczu prognozowane są głównie na południu Polski - na Dolnym Śląsku i w Karpatach, gdzie miejscami spaść może 20-25 mm deszczu, a lokalnie - nawet 30 mm. - W Polsce w związku z prognozowanymi opadami wysokie stany wód będą się utrzymywać, ale będą miały raczej tendencję spadkową - zaznaczył Bąkowski.

Na razie stany alarmowe są przekroczone w 26 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry, maksymalnie na Miedziance w Turoszowie - o 152 cm. Z kolei w dorzeczu Wisły stan alarmowy przekroczony jest w sześciu punktach - maksymalnie na Liwcu w Zaliwiu-Piegawkach (woj. mazowieckie) - o 61 cm.

Prognozowane są kolejne opady deszczu

Bąkowski wyjaśnił, że intensywne opady deszczu, które w ostatnich dniach obserwowane były na Podlasiu czy na Dolnym Śląsku, miały związek z niżem, który uformował się nad Morzem Czarnym i wszedł od wschodu nad Polskę. Nad Czechami powstał wtedy odrębny układ niskiego ciśnienia, z którym związane były powodzie.

- Teraz kolejny niż znad Morza Czarnego przemieścił się nad nasz obszar i kształtuje pogodę. Z nim związane będą opady deszczu - powiedział synoptyk.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL