Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 11:29

06:20 18:37

19:12 06:24

10°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 8°C
  • Ciśnienie 1023 hPa
  • Wiatr NW 15 km/h
12
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
28% normy
pm 10
20% normy
Jutro 13°C 6°C
Czwartek 16°C 10°C

Niż Yvette nad Polską. Ostrzeżenie przed ulewami

Prognozy na najbliższe dwa dni są nieubłagane. Mieszkańcy wielu regionów z niepokojem patrzą w niebo. Na południu Polski może dojść do podtopień. Tymczasem służby już przygotowują się na bardzo intensywne opady deszczu i na podniesienie wód. Najgorsza sytuacja zapowiadana jest na południowym wschodzie kraju. Ostrzeżenie wydano dla kilku województw; w tym Małopolski, Śląska, Podkarpacia oraz Ziemi Świętokrzyskiej. Jak informują synoptycy IMGW, w ciągu 48 godzin może spaść nawet około 120 mm deszczu. Zagrożenie powodziowe będzie wzrastać, a na Wiśle stworzy się fala wezbraniowa. Niebezpieczna pogoda z intensywnymi opadami deszczu utrzyma się co najmniej do piątku.

W opinii dyrektora Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej,  Mieczysława Ostojskiego, zapowiadane opady będą tak  intensywne, jak te sprzed  czterech lat.  Jednak w przeciwieństwie do sytuacji z 2010 roku, odpowiednie środki bezpieczeństwa już przedsięwzięto. Wodę przechwycą specjalne zbiorniki, co zmniejszy ryzyko powodzi. Obecnie jeszcze nie wiadomo, czy fala wezbraniowa na Wiśle będzie tak wysoka, jak ta sprzed czterech lat. Synoptycy IMGW uspokajają, że w tym roku ziemia jest w miarę sucha i gotowa do przyjęcia wody.

Szczegółowa prognoza pogody

Niżowi, który jest sprawcą zamieszania w pogodzie, nadano nazwę Yvette, i właśnie on będzie kształtować pogodę w Polsce. Do kraju wraz z frontem atmosferycznym będzie napływało chłodne powietrze polarno-morskie. Ciśnienie w Warszawie wynosi i będzie rosnąć. 

Reklama

W czwartek najintensywniejsze opady deszczu spodziewane są w województwach: małopolskim, śląskim, świętokrzyskim, podkarpackim, lubelskim oraz opolskim. W tych regionach wzrośnie ryzyko lokalnych podtopień. Prognozowana wysokość opadu wyniesie lokalnie ok. nawet 40-50 mm. Dodatkowo w górach spodziewane są opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Dominować będzie zachmurzenie duże i całkowite;  jedynie miejscami zmaleje do umiarkowanego. Najwięcej przejaśnień spodziewanych jest na Zachodnim Pomorzu, Kujawach, Warmii i Mazurach oraz Pomorzu Gdańskim. Wiatr na ogół umiarkowany i silny, lokalnie może osiągać w porywach nawet do 65-75 km na godzinę. Chłodno. Przewidywana temperatura maksymalna wyniesie od 12 stopni Celsjusza w Krakowie do nawet 19 stopni Celsjusza w Białymstoku.

Noc z czwartku na piątek również z opadami deszczu, lokalnie intensywnymi. Ulew należy spodziewać się w Małopolsce, w Świętokrzyskiem, na Śląsku, Lubelszczyźnie oraz na Mazowszu i w Łódzkiem. W tych regionach prognozowana suma opadu może wynieść do 40 mm. Temperatura będzie się wahać od 3 do 11 stopni Celsjusza. Wiatr na ogół umiarkowany oraz silny.  W porywach może osiągać miejscami nawet do 75 km na godzinę.

Piątek również z opadami deszczu; na południu, zachodzie oraz w centrum kraju intensywnymi. Ryzyko wystąpienia lokalnych podtopień może wzrastać zwłaszcza w Małopolsce, na Śląsku, Podkarpaciu, Lubelszczyźnie oraz na Śląsku. Bezdeszczowo jedynie na Pomorzu Gdańskim oraz Zachodnim; tam przejaśnień będzie najwięcej. W pozostałych regionach dominować będzie zachmurzenie duże. Przewidywana temperatura maksymalna wyniesie od 11 stopni Celsjusza w Katowicach i Wrocławiu do nawet 19 stopni Celsjusza w Poznaniu i w Zielonej Górze. Wiatr na ogół umiarkowany i dość silny, w porywach może osiągać nawet do 65 kilometrów na godzinę.

Sobota z dużym zachmurzeniem, lokalnymi opadami deszczu oraz wyładowaniami atmosferycznymi. Burz należy spodziewać się między innymi na Śląsku, w Małopolsce, na Lubelszczyźnie, w Świętokrzyskiem na Mazowszu oraz na Podlasiu. Na szczęście ulewy mają stopniowo  ustępować. Dominować bezie zachmurzenie duże, przejaśnienia tylko sporadyczne. Przewidywana temperatura maksymalna wyniesie od 13 stopni Celsjusza we Wrocławiu do nawet 20 stopni Celsjusza w Olsztynie. Wiatr na ogól umiarkowany, jedynie w czasie burz silny i porywisty.

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!


INTERIA.PL/IAR

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne