Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 3:15

5:25 19:55

1:5523:25

17°C
 • Bezchmurnie
 • Odczuwalna 17°C
 • Ciśnienie 1017 hPa
 • Wiatr SE 6 km/h
 • Dla biegaczy
  1

 • Dla reumatyków
  10

 • Dla astmatyków
  10

37
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
89% normy
pm 10
59% normy
Jutro 27°C 16°C
Poniedziałek 29°C 18°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Niszczycielska siła cyklonu "Ula" na wsypach Tonga

Setki osób ewakuowano na wyspach Tonga, gdy cyklon "Ula" nawiedził w sobotę ten archipelag na południowo-zachodnim Pacyfiku, niszcząc budynki, zrywając dachy i sieć energetyczną. Na razie nie zanotowano strat w ludziach.

Premier Akilisi Pohiva wprowadził prewencyjnie przed nadejściem cyklonu stan wyjątkowy, "aby uniknąć, lub zminimalizować straty ludzkie". Wiatr wiał z prędkością 150 km na godzinę, wywołując wysokie fale na Pacyfiku.

Reklama

Najbardziej dotknięta została wyspa Vava'u, gdzie cyklon zakwalifikowano do kategorii 3, powodującej zniszczenia domów i pól uprawnych.

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że nie ma ofiar w ludziach. Policja sprawdziła szpitale - zadeklarował na konferencji prasowej szef Krajowego Biura ds.Sytuacji Nadzwyczajnych Siosi Sovaleni.

- Mamy 11 ośrodków ewakuacyjnych, skierowaliśmy do nich ponad 390 osób - dodał.

"Cyklon wyrywał drzewa z korzeniami"

Cyklon wyrywał drzewa z korzeniami, niszczył uprawy; główny port zamknięto dla lotów krajowych.

Dyrektor Biura Meteorologicznego Tona Ofa Fa'anunu powiedział, że siłę cyklonu osłabia panująca na wyspach niska wilgotność.

Centrum ds.cyklonów ostrzegło przed "bardzo niszczącymi wiatrami" i możliwością powodzi na niższych terenach położonych nad wodą.

Przed rokiem archipelag wysp Tonga nawiedził cyklon "Ivan", który pozostawił cztery tysiące osób bez dachu nad głową; śmierć poniosła jedna osoba.

Archipelag Tonga, złożony z ok. 176 wysp, z których tylko część jest zamieszkana, jest od roku 1970 niepodległą monarchią konstytucyjną.

Reklama

Reklama

Reklama