Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 9:43

04:15 21:01

22:58 04:50

20°C
  • Przeważnie słonecznie
  • Odczuwalna 20°C
  • Ciśnienie 1013 hPa
  • Wiatr W 30 km/h
12
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
30% normy
pm 10
17% normy
Jutro 24°C 15°C
Wtorek 27°C 16°C

Niski poziom wody w rzekach. Rzecznik IMGW: Jedna z najgorszych sytuacji w historii pomiarów

Prognozy hydrologiczne nie są optymistyczne. Jest to jedna z najgorszych sytuacji w historii pomiarów hydrologicznych w kraju. 42 stacje mierzące przepływ wód w rzekach, na 500 istniejących, odnotowały stan poniżej normy. W zeszłym roku było ich ok. 10 - poinformował rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski.

Jak przekazał w środę rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski, poziom Wisły wynosi obecnie 70 cm, w sobotę może zaś osiągnąć wartość ok. 59 cm. "Poziom wody w Wiśle, na całej jej długości, powoli spada. Nic nie wskazuje na to, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni sytuacja się zmieni, tylko że będzie postępowała" - podkreślił.

Rzecznik IMGW wskazał, że stan wody w największej rzece Polski uzależniony jest od tego, co się dzieje u jej źródeł na południu kraju. "Tam praktycznie nie ma deszczu, jest znaczący niedobór opadów. Dopiero wczoraj pojawił się front, na którym utworzyły się burze, niestety i tak deszczu spadło za mało, żeby wezbrały wody" - wyjaśnił.

Reklama

"Prognozy hydrologiczne dla całej Polski nie są optymistyczne"

Walijewski zaznaczył, że dla porównania o tej porze w zeszłym roku, stan wody w Wiśle w Warszawie był na poziomie 98 cm. "Prognozy hydrologiczne dla całej Polski nie są optymistyczne. Jest to jedna z najgorszych sytuacji w historii pomiarów hydrologicznych w kraju, które robione są od ponad stu lat. 42 stacje mierzące przepływ wód w rzekach - na 500 istniejących w Polsce - odnotowały stan poniżej normy. W zeszłym roku było ich ok. 10" - wskazał.

Według rzecznika IMGW, na niski stan wód wpływ miały ciepła zima i związane z nią znikome opady śniegu. Nie powstała pokrywa śnieżna, której topnienie zwiększyłoby poziom wód zarówno gruntowych, jak i podziemnych w Polsce. "Sytuację odrobinę poprawił luty, ponieważ był to stosunkowo wilgotny miesiąc, obfitujący w opady" - dodał Walijewski.

Rzecznik IMGW wskazał także, że nadchodzące lato może być bardzo suche, jeśli nawet nie gorsze niż rok temu. Zmienia się również charakter opadów - coraz częstsze są gwałtowne zjawiska, jak m.in. burze. Z kolei ponieważ spada mało deszczu, woda nie wsiąka w glebę i nie odnawiają się zasoby wód gruntowych. "Susza towarzyszy nam już od paru lat" - dodał. 

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach --> kliknij!

Aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy