Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 6:55

04:14 21:01

15:26 01:44

21°C
  • Słonecznie
  • Odczuwalna 22°C
  • Ciśnienie 1016 hPa
  • Wiatr SE 11 km/h
40
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
95% normy
pm 10
80% normy
Jutro 32°C 20°C
Wtorek 31°C 20°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Nietypowe temperatury. Niedźwiedzie wybudzają się z zimowego snu

Dość wysoka jak na styczeń temperatura i mała ilość śniegu w Tatach sprawiają, że niedźwiedzie wybudzają się z zimowego snu. Część tych drapieżników nie śpi i wędruje po Tatrach - powiedział specjalista od tatrzańskiej fauny Filip Zięba.

Reklama

- W ostatnich dniach obserwowaliśmy tropy niedźwiedzie, a także samicę z młodymi" - powiedział Zięba. Przyrodnik zaznaczył, że niedźwiedzie muszą utrzymywać zgromadzone w czasie pory letniej zapasy tłuszczu przez całą zimę, jednak nietypowa temperatura sprawia, że zaczęły się przebudzać. - Teraz pożywienia dla drapieżników nie ma i niedźwiedziom nie opłaca się wędrować po górach i tracić energię. Lepiej dla nich jest przebywać w gawrze i nie tracić energii - powiedział.

Reklama

Z obserwacji przyrodników z Tatrzańskiego Parku Narodowego wynika, że niedźwiedzie nie decydują się na dalekie wędrówki. - Są to krótkie marszruty w pobliżu gawr na niewielkie odległości - dodał Zięba.

W minionym tygodniu przebudzony z zimowego snu niedźwiedź poranił w okolicach słowackiej Prybyliny leśniczego.

Dobra wiadomość dla kozic

Mała pokrywa śniegu w Tatrach to dobra wiadomość dla kozic - twierdzi przyrodnik. Co roku podczas zimy część z nich ginie np. w lawinach śnieżnych lub z powodu niedostatku pożywienia. - Dla kozic to idealny czas - mają łatwy dostęp do pokarmu pod cienką warstwą śniegu-  powiedział Zięba.

Od połowy grudnia w Tatrach nie padał śnieg, a temperatury są w okolicy zera stopni Celsjusza. Na Hali Gąsienicowej leży zaledwie jeden centymetr śniegu, w Dolinie Pięciu Stawów Polskich i nad Morskim Okiem jest 36 cm białego puchu.

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: niedźwiedź

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama