Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 20:58

6:58 15:43

13:3023:39

3°C
 • Zachmurzenie małe
 • Odczuwalna -3°C
 • Ciśnienie 1041 hPa
 • Wiatr E 18 km/h
 • Dla biegaczy
  5
  Dość dobre

  Dość dobra pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

51
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
123% normy
pm 10
92% normy
Jutro 3°C -5°C
Niedziela 3°C 0°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Niemieccy meteorolodzy są pewni: Zima się skończyła

Zimy już nie będzie, twierdzą niemieccy eksperci, a klucze ptaków lecących na północ potwierdzają ich tezę. Temperatura ma się podnieść w Niemczech do 17 st. C.

I to by było na tyle, zdaje się mówić zima, która tak naprawdę w tym roku nie zagościła w Niemczech na dobre. - Wygląda na to, że to już naprawdę koniec zimy - mówi Gerhard Lux z Niemieckiej Służby Meteorologicznej (DWD).

Reklama

Generalnie minione tygodnie były zbyt łagodne, wręcz za ciepłe jak na tę porę roku i zbyt skąpe były opady śniegu jak na normalną zimę, podkreśla Lux.

Rekordowa zima

- W odniesieniu do pory roku w minionych miesiącach temperatury były o 2,5 stopnia wyższe niż normalnie - twierdzi meteorolog.

W Turyngii, Saksonii i Bawarii były wręcz wyższe o 3 stopnie. Pełnego bilansu będzie można dokonać dopiero za kilka tygodni, ale w sumie zima była wyjątkowo łagodna. Zajmie miejsce na liście top-ten od roku 1881 - twierdzi ekspert DWD.

Łagodna zima manifestowała się przede wszystkim w tym, jak mało było dni z opadami śniegu, mrozem i oblodzeniem.

O ile w zimie 2012/2013 meteorolodzy odnotowali 38 dni z opadami śniegu i 58 dni z temperaturami poniżej zera, o tyle bieżącej zimy było tylko 12 dni z opadami śniegu i 35 z minusowymi temperaturami. Kilkudniowe cykle mrozu trwały tej zimy 5 dni, ubiegłej zimy natomiast 28 dni.

Cieplej już w przyszłym tygodniu

Także meteorolog Dominik Jung z portalu wetter.net twierdzi, że wiosna już za pasem. - Niespotykana o tej porze roku ciepła aura będzie się utrzymywała. Najwyższe temperatury w wielu regionach będą oscylowały koło 10 stopni C - przepowiada synoptyk, ostrzegając, że trzeba się jednak będzie mieć na baczności w godzinach porannych. - Ponieważ noce są bezchmurne, temperatura może spadać nocą poniżej zera i rankiem może być ślisko na drogach. Ale generalnie w przyszłym tygodniu będzie już cieplej - nawet od 14 do 17 stopni C. Z przedwiośnia przechodzimy od razu w wiosnę.

dpa / Małgorzata Matzke, Redakcja Polska Deutsche Welle

red.odp.: Elżbieta Stasik

Dowiedz się więcej na temat: zima | Niemcy | meteorolodzy | pogoda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama