Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 19:08

04:55 20:28

23:29 13:23

25°C
  • Słonecznie
  • Odczuwalna 25°C
  • Ciśnienie 1006 hPa
  • Wiatr S 13 km/h
25
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
59% normy
pm 10
45% normy
Jutro 24°C 15°C
Poniedziałek 20°C 13°C

Niemcy: Rekordowe temperatury, gwałtowne burze i zabici

Gwałtowne burze, jakie po rekordowych upałach w Zielone Świątki przeszły nad zachodnimi i północnymi Niemcami, spowodowały bardzo poważne straty. Wyładowaniom atmosferycznym towarzyszyły silne wichury. Niestety, prognozy na najbliższe dni są niepokojące. Niemiecka Służba Meteorologiczna (DWD) wydała ostrzeżenie między innymi dla Hanoweru i Bremy.

Burze, huragany i gwałtowne opady trwające od poniedziałkowego wieczoru do wtorku rano dotknęły przede wszystkich region Nadrenii Północnej-Westfalii. W stolicy landu Duesseldorfie sześć osób szukało schronienia w ogrodowej altanie, kiedy przewróciła się na nią topola. Trzy z nich zginęły, dalsze dwie zostały ciężko ranne.

W Kolonii zginął rowerzysta. 20-metrowy buk został przypuszczalnie trafiony piorunem i runął na jezdnię w chwili, kiedy jechał nią rowerzysta. Przygnieciony drzewem 50-letni mężczyzna został ciężko ranny. Niestety, zmarł na miejscu. Kolejny rowerzysta zginął w podobnych okolicznościach w Krefeld. W Essen inny mężczyzna przypłacił życiem próbę usuwania z ulicy powalonych drzew i konarów.

Reklama

Chaos na drogach i szynach

Niemiecka kolej profilaktycznie wstrzymała czasowo do wtorkowego rana wszystkie połączenia w regionie. Dotknięty tym został także ruch dalekobieżny, zwłaszcza między Kolonią i Berlinem.

- Na około godzinę wstrzymało w poniedziałek loty także lotnisko w Duesseldorfie. Powodem były podmuchy wiatru sięgające 150 km/h -  poinformował rzecznik lotniska. Także na autostradach ruch hamowały poprzewracane drzewa. Wiele odcinków było czasowo nieprzejezdnych.

Gwałtowne burze przeszły także nad północnymi regionami Niemiec. -  W Meklemburgii Pomorzu-Przednim na domy i samochody poprzewracały się drzewa -  poinformowała policja w Rostoku. Na zachodzie Meklemburgii ciężko ranna została kobieta. W Warnemuende i Weismarze doszczętnie spłonęły dachy kilku budynków. Pełne ręce roboty miały siły ratunkowe także w Dolnej Saksonii, gdzie po uderzeniach pioruna w płomieniach stanęły dachy kilku budynków, między innymi na starówce Nienburga. Szczęśliwie obyło się bez ofiar.

We wtorek  front burzowy przesuwa się na dalsze części Dolnej Saksonii. Niemiecka Służba Meteorologiczna (DWD) wydała ostrzeżenie przed niepogodą dla regionu Hanoweru i Bremy. Także w innych częściach Niemiec mają utrzymywać się przez najbliższe dni gwałtowne burze i opady.

Rekordowe temperatury

Najcięższe od lat burze w regionie Nadrenii Północnej-Westfalii poprzedziły rekordowe temperatury w całych Niemczech. Według DWD,  tegoroczne Zielone Świątki były najcieplejsze od czasu kiedy zaczęto oficjalnie notować temperatury. W poniedziałek najwyższe temperatury odnotowano w Kitzingen w Bawarii - 36,7 stopni Celsjusza. Dotychczasowym rekordem było 33,8 stopni Celsjusza w Roth koło Norymbergi w roku 2000. W tym roku w licznych regionach Niemiec temperatury przekroczyły 34 stopnie Celsjusza.

Według DWD także w Zielone Świątki zanotowano rekord temperatury pierwszych dziesięciu dni czerwca. Dotychczas wynosił on 34,5 stopni i został zmierzony we Frankfurcie nad Menem 3 czerwca 1947 roku. W tegoroczny świąteczny poniedziałek Instytut Technologii w Karlsruhe odnotował w centrum miasta 37,4 stopnie Celsjusza. Byłaby to rekordowa temperatura w Niemczech, nie jest jednak jeszcze potwierdzona oficjalnie.

DPA / Elżbieta Stasik, Redakcja Polska Deutsche Welle

red. odp.: Bartosz Dudek

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!


Deutsche Welle

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne