Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 2:21

07:15 16:24

13:33 06:54

2°C
  • Śnieg
  • Odczuwalna -4°C
  • Ciśnienie 1002 hPa
  • Wiatr W 22 km/h
22
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
52% normy
pm 10
28% normy
Jutro 1°C -3°C
Sobota 1°C -7°C

Niebo uśmiechnęło się w Tarnobrzegu. Rzadkie zjawisko odwróconej tęczy

W niedzielę około godz. 18.30 na niebie w Tarnobrzegu (woj. podkarpackie) pojawiło się zjawisko tzw. odwróconej tęczy. W Polsce występuje ono bardzo rzadko. Uśmiechnięte niebo nad miastem udało się uchwycić reporterowi portalu tarnobrzeg.info.

Tarnobrzeska odwrócona tęcza rozciągała się od strony zachodu, między dwoma chmurami. Jej kolory występowały w odwrotnej kolejności niż w przypadku tradycyjnej tęczy, która powstaje na kropelkach wody naprzeciwko słońca.

Odwrócona tęcza to inaczej łuk okołozenitalny. Powstaje w wyniki załamania światła słonecznego na kryształkach lodu, które tworzą chmury typu Cirrus znajdujące się na wysokości 6000-7500 m.

Ze zjawiskiem odwróconej tęczy częściej można się spotkać w chłodniejszym klimacie, dlatego jej wystąpienie w Polsce jest niezwykle rzadkie. Poza tym zjawisko to typowe jest dla górnych warstw atmosfery, a obserwowanie odwróconej tęczy z powierzchni ziemi nie należy do częstych.

Reklama

Rok temu odwróconą tęczę podziwiali mieszkańcy Manchesteru. Zjawisko to pojawiło się tam niedługo po superksiężycu, dlatego wielu uznało to za znak zbliżającego się końca świata.

Zdjęcia niecodziennego zjawiska dostaliśmy od pana Jordana Gonciarza.

Zobacz też: Nietypowe zjawisko w Wielkiej Brytanii

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama