Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 14:25

04:45 20:39

22:18 08:24

25°C
 • Zachmurzenie duże
 • Odczuwalna 27°C
 • Ciśnienie 1012 hPa
 • Wiatr NW 11 km/h
8
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
18% normy
pm 10
10% normy
Jutro 24°C 14°C
Piątek 26°C 15°C

Nawałnice, trąby powietrzne i superkomórki. Wydano czerwone alerty

To będzie jeden z najgorszych pogodowo dni w ostatnim czasie. Do Polski wieczorem wtargną potężne burze, które mogą zagrażać naszemu życiu i zdrowiu. Oprócz nawałnic, gradobicia i wichur mogą też pojawić się trąby powietrzne. Miejscami powieje z prędkością nawet 120 km/h. W nocy również będzie bardzo niebezpiecznie. Pojawiły się ostrzeżenie najwyższego stopnia oraz alert RCB. Sprawdź, gdzie pogoda będzie najgroźniejsza.

Czwartek przyniósł nam chwile wytchnienia od burz i przez jeden dzień mogliśmy się cieszyć słoneczną, spokojną pogodą. Wkrótce jednak wszystko się zmieni. Nadciągają ekstremalne nawałnice, przed którymi ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ta apka mówi, kiedy spadnie deszcz - co do minuty! Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store

Reklama

Gdzie jest burza? Niemal wszędzie

Dosyć pogodny i spokojny poranek w większości kraju nie zapowiada fatalnych zmian, które nastąpią wieczorem i w nocy.

"Dzisiaj niebezpieczne zjawiska w atmosferze mogą stwarzać zagrożenie życiu bądź zdrowiu oraz popsuć plany na rozpoczynający się pierwszy wakacyjny weekend" - napisali synoptycy IMGW w serwisie X.

Gwałtowne i niebezpieczne burze rozwiną się po południu, wieczorem i w nocy w niemal całym kraju. Mogą powstać superkomórki burzowe oraz większe układy. Wraz z nimi pojawią się potężne ulewy - miejscami spadnie od 30 do 50 mm wody.

Może dochodzić do lokalnych podtopień, zwłaszcza w miastach w województwach dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim.

Lokalnie może też padać duży grad o średnicy 3-6 cm.

Bardzo groźny może się okazać niezwykle silny wiatr, osiągający lokalnie w porywach do 90-120 km/h. Możliwe, że pojawią się nawet trąby powietrzne.

Alert RCB w całej Polsce

"Uwaga! Dziś i w nocy (21/22.06) burze z gradem i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - komunikat tej treści otrzymali odbiorcy w całym kraju.

Specjaliści ostrzegają przed burzami, w trakcie których mogą wystąpić opady deszczu do 50 mm i porywy wiatru do 120 km/h.

Alert IMGW w prawie całym kraju

Z powodu bardzo niebezpiecznych burz w niemal całej Polsce wystosowano alerty IMGW od pierwszego do najwyższego - trzeciego stopnia.

Czerwone, najwyższe ostrzeżenie przed burzami obejmuje województwa:

 • małopolskie;
 • śląskie;
 • opolskie;
 • większość dolnośląskiego;
 • zachodnią część podkarpackiego;
 • większość świętokrzyskiego;
 • południową część łódzkiego;
 • południową część wielkopolskiego.

Tam burze będą najsilniejsze i mogą spowodować największe szkody.

Alert IMGW drugiego stopnia obejmie większość Polski, z pozostałymi częściami województw dolnośląskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, a także środkową część podkarpackiego, południowo-zachodnią część lubelskiego, południową część mazowieckiego, centralną i południową część kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskie i lubuskie.

Żółte ostrzeżenia pierwszego stopnia obejmują z kolei województwa: pomorskie, północną część kujawsko-pomorskiego, większości warmińsko-mazurskiego, resztę mazowieckiego, zachodnią część podlaskiego, pozostałą część lubelskiego, resztę podkarpackiego.

Wraca upał

Gwałtowne burze to nie wszystko. Piątek będzie też bardzo ciepły, a miejscami upalny. Na północy i północnym wschodzie będą 24 st. C, a nad morzem 20 stopni. W centrum będzie około 28 st. C, a miejscami na zachodzie i południu wystąpi męczący upał do 32 stopni Celsjusza.

Jak ostrzega IMGW, powietrze będzie gorące i bardzo wilgotne.

Pogoda w nocy się nie poprawi

Burze i nawałnice potrwają również w nocy z piątku na sobotę. Strefa burz będzie się stopniowo przemieszczać z południowego zachodu na wschód i północny wschód kraju.

Trzeba się liczyć z ulewami, które miejscami w centrum, na zachodzie i południu mogą wynieść do 50 mm. Wciąż zagrożeniem będą wichury do 90 km/h, a lokalnie do 120 km/h

Sprawdź też: Nowy cud Pomorza? O tym teraz będzie głośno

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy