Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 6:39

7:36 15:24

11:0820:19

1°C
 • Zachmurzenie duże
 • Odczuwalna -2°C
 • Ciśnienie 1017 hPa
 • Wiatr NE 11 km/h
 • Dla biegaczy
  4
  Umiarkowane

  Nienajlepsza aura dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

61
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
166% normy
pm 10
135% normy
Jutro 1°C -3°C
Piątek 0°C -3°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Nawałnice przeszły nad Polską. Walka ze skutkami burz

Aż 730 razy strażacy interweniowali w ciągu ostatniej doby w związku z burzami z gradem na terenie kraju. Silny wiatr uszkodził dachy na kilku budynkach - poinformował rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak. Najwięcej interwencji dotyczy województw: śląskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, dolnośląskiego i lubuskiego. Strażacy m.in. usuwają powalone konary drzew z dróg oraz wypompowują wodę z zalanych posesji.

"Silny wiatr uszkodził kilka dachów na budynkach w województwie łódzkim, nieopodal Łodzi oraz Radomska. Na szczęście nikt nie został ranny. Sytuacja się stabilizuje" - powiedział Frątczak. 

Reklama

Około 4,7 tys. odbiorców bez prądu, najwięcej w województwie łódzkim - 3,6 tys. - poinformowało w środę na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w związku z burzami z gradem na terenie kraju. "Naprawy trwają" - dodano.

Podtopienia, zalane piwnice i powalone drzewa

Jak poinformował dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi Andrzej Piech, najbardziej dotkliwe skutki burz szalejących od kilku godzin nad woj. łódzkim odczuwają mieszkańcy powiatu łódzkiego wschodniego, a także rejonu Piotrkowa Trybunalskiego i Tomaszowa Mazowieckiego.  

Po burzy, która przeszła nad Radomskiem, strażacy otrzymali ok. 30 wezwań do podtopień - dotyczą obszaru ulic tzw. radomszczańskiego trójkąta bermudzkiego, który jest regularnie zalewany w czasie większych opadów.  

W każdym z powiatów regionu straż pożarna odebrała po kilkadziesiąt wezwań do zalanych piwnic budynków czy powalonych drzew. W powiecie bełchatowskim ugaszono pożar budynku spowodowany przez uderzenie pioruna, w wieruszowskim z tego samego powodu zapalił się transformator.  

Według synoptyków, silne burze z porywistym wiatrem i obfitymi opadami będą występować lokalnie na terenie całego regionu jeszcze przez kilka godzin.

Trudna sytuacja w Wielkopolsce i Lubuskiem

Ponad 180 razy interweniowali strażacy w związku z nawałnicami, jakie przechodziły na terenie Wielkopolski. Energetycy zakończyli już w tym rejonie usuwanie awarii wywołanych burzami.

Jak przekazał dzisiaj kpt. Karol Kędziorski z wielkopolskiej straży pożarnej, najwięcej interwencji - około 90 - odnotowano w samym Poznaniu. "Były to głównie interwencje związane z podtopieniami, zalaniami piwnic. Poza Poznaniem strażacy interweniowali także w powiecie kolskim, tureckim i nowotomyskim" - mówił Kędziorski.  

Drogi zamieniły się w rwące strumienie

Trudna sytuacja panuje także w województwie lubuskim. W Gorzowie Wielkopolskim drogi błyskawicznie zmieniły się w rwące strumienie. Nawałnica zerwała także balkon w jednej z miejscowych kamienic.

Aktualnie, w większości kraju, ostrzeżenia zostały zniesione i pogoda powinna się nieco poprawić.

IMGW wydało jednak ostrzeżenie przed sztormem dla wschodniej strefy brzegowej. Prędkość wiatru w tym rejonie może osiągnąć nawet do 9 stopni w skali B.

Nowa aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Reklama

Reklama

Reklama