Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 13:30

07:28 15:25

10:04 17:09

0°C
  • Lekkie opady śniegu
  • Odczuwalna -1°C
  • Ciśnienie 1005 hPa
  • Wiatr E 9 km/h
46
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
110% normy
pm 10
75% normy
Jutro 0°C -4°C
Wtorek -3°C -8°C

Nawałnice przeszły nad Polską

Strażacy interweniowali ponad 4,3 tys. razy po nawałnicach, które w czwartek przeszły nad Polską - podał w piątek rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak. Podczas burz 10 osób zostało poszkodowanych. Nadal 74 tys. odbiorców pozbawionych jest prądu. W czasie nawałnicy zginął wiceburmistrz Wołomina Robert Makowski - poinformował Urząd Gminy Wołomin.

Najwięcej interwencji Straży Pożarnej dotyczyło Mazowsza - funkcjonariusze wyjeżdżali 1486 razy. W województwie kujawsko-pomorskim interwencji było 658, a w Wielkopolsce - 401. W całej Polsce po czwartkowych burzach strażacy interweniowali w sumie 4373 razy - poinformował Frątczak.

Rannych 10 osób

W czasie nawałnicy zginął wiceburmistrz Wołomina Robert Makowski. Więcej informacji TUTAJ

Podczas burz rannych zostało 10 osób. W miejscowości Idzików na Dolnym Śląsku na samochód, którym podróżowała czteroosobowa rodzina (troje dorosłych i jedno dziecko), przewróciło się drzewo. 

Na Mazowszu we Wrzosowie mężczyzna został uderzony elementem konstrukcyjnym budynku, a w Warszawie jedna osoba została ranna wskutek uderzenia przez gałąź. Do podobnego zdarzenia doszło w Nysie w Opolskiem - kobieta została uderzona przez konar drzewa.

W Brzozie (woj. kujawsko-pomorskie), podczas zabezpieczania dachu, ranny został strażak. 

W Wielkopolsce, w Kotuniu poszkodowany został mężczyzna po tym, jak drzewo przewróciło się na kierowany przez niego samochód. W Grodzisku Wielkopolskim ranny został pracownik budowy, na którego przewróciła się ściana.

Reklama

Uszkodzone dachy, połamane drzewa, zablokowane drogi

Straż pożarna pomagała także mieszkańcom, których dachy domów zostały uszkodzone. W Tążewach w powiecie pabianickim silny wiatr zerwał dach o powierzchni 150 metrów kwadratowych z domu.  

Na Warmii i Mazurach strażacy wyjeżdżali głównie do powalonych na drogi drzew i uszkodzonych dachów. Na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich przez silny wiatr wywróciły się dwie łódki. Nikomu na szczęście nic się nie stało. 

Dużo pracy mieli też strażacy na Pomorzu. Uszkodzony został m.in. dach internatu przy ulicy Sobieskiego w Tczewie. W Ciechocinku natomiast silny wiatr zepchnął statek na mieliznę. 23 pasażerów i kapitana strażacy musieli ewakuować na brzeg. 

Na kolejowej trasie Opole-Częstochowa upadające drzewo uszkodziło trakcję elektryczną. W Głubczycach piorun wywołał pożar altanki, który szybko został ugaszony przez wezwanych strażaków. 

W całej Polsce są tysiące połamanych drzew. Uszkodzonych zostało ponad 300 budynków. 

W czwartek wieczorem w wyniku burz i nawałnic około 331 tys. odbiorców w Polsce było bez dostaw energii elektrycznej. W nocy część awarii usunięto. 

Premier Morawiecki: To nasz absolutny priorytet

"Jak najszybsze usunięcie skutków nawałnic, które przeszły nad Polską, to nasz absolutny priorytet" - napisał w  piątek na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że w akcję z tym związaną zaangażowanych jest od początku ponad 20 tys. funkcjonariuszy.

"Nasze myśli są ze wszystkimi ofiarami i poszkodowanymi" - dodał premier Mateusz Morawiecki.

Nowa aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!
 

RMF/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje