Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 20:37

07:08 17:33

17:33 05:22

10°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 8°C
  • Ciśnienie 1020 hPa
  • Wiatr SSE 13 km/h
45
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
107% normy
pm 10
83% normy
Jutro 18°C 12°C
Czwartek 18°C 7°C

Nawałnice nad Zakopanem i Wielkopolską. Ulice jak rwące potoki, woda wdarła się do domów

Podtopione piwnice, zalane szkoły i uszkodzone drogi - to skutki potężnej nawałnicy, która przetoczyła się w niedzielę nad Zakopanem. Woda wdzierała się do domów, a ulice zamieniły się w rwące potoki. Najgorzej było w rejonie ulicy Kościeliskiej. Burze połączone z gradobiciami przeszły też nad Wielkopolską. Niestety, prognozy są niepokojące. Synoptycy ostrzegają przed kolejnymi silnymi wyładowaniami atmosferycznymi i ulewami.

Pod Tatrami trwa wielkie sprzątanie po nawałnicy.  Dolna część Zakopanego została miejscami zalana wodą. Najgorzej było w rejonie ulicy Kościeliskiej,  gdzie wezbrana woda nie mieściła się w przepustach i zalewała piwnice domów i szkół. Żywioł zniszczył również niewielkie dojazdy do domów, z których wypłukał ziemię i żwir. Tutaj od samego rana mieszkańcy we własnym zakresie starają się naprawić szkody, jakie wczoraj poczyniła nawałnica. 

Zalane piwnice, uszkodzone drogi

Bez naprawy dróg dojazd do części budynków obecnie jest niemożliwy. Na razie nie wiadomo, jakie dokładnie straty wyrządziła wczorajsza nawałnica. Zalanych zostało kilkadziesiąt piwnic domów jednorodzinnych i dwóch szkół Podstawowej nr 2 i Liceum Sztuk Plastycznych. Woda uszkodziła również miejscami drogi i dojazdy do domów. Na Równi Krupowej pod naporem deszczu i wiatr, runął namiot raniąc jedną osobę. 

Reklama

"Myśleliśmy, że zabiera nam dom"

Bardzo niespokojnie było też w Wielkopolsce, gdzie przetoczyły się nawałnice z gradobiciami.  Żywioł niszczył domy, zrywał linie energetyczne i łamał drzewa jak zapałki.   - Trwało to może 15 min. Spadł grad wielkości 50 groszówki. Tragedia - mówi w rozmowie z TVN24 mieszkaniec Gorzowa. W trakcie nawałnicy wiatr osiągał w porywach prędkość 80 km/h. - Myśleliśmy, że zabiera nam dom. Taki huk był - dodaje jego sąsiad. Najgorzej jest w okolicach Tarnowa Podgórnego. Uszkodzone linie i przewrócone drzewa usuwane są też w rejonie Wolsztyna, Nowego Tomyśla i Poznania

Ostrzeżenie dotyczy piętnastu województw

Pogodowy scenariusz nie jest optymistyczny. Przemieszczający się nad Polską front atmosferyczny przyniesie kolejne gwałtowne burze połączone z lokalnymi gradobiciami Ostrzeżenie dotyczy piętnastu województw. Nieco spokojniej ma być jedynie na Zachodnim Pomorzu. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz wyniesie do 40 mm, a w Małopolsce, na Górnym Śląsku i Kielecczyźnie nawet do 60 mm. Wiatr ma osiągać w porywach nawet do 80 kilometrów na godzinę. Na termometrach utrzymają się bardzo wysokie wartości. Najchłodniej ma być na zachodzie kraju - w Zielonej Górze i Poznaniu - maksymalnie do 22 stopni Celsjusza, a najgoręcej na krańcach wschodnich. W Białymstoku, Rzeszowie oraz w Lublinie ma być nawet do 30 stopni Celsjusza. Dominować będzie zachmurzenie umiarkowane, ale wraz z upływem dnia będzie ono wzrastać do dużego. Burze zaczną się uaktywnić we wczesnych godzinach popołudniowych.

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!INTERIA.PL/IAR

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy