Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 20:44

07:08 17:33

17:33 05:22

10°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 8°C
  • Ciśnienie 1020 hPa
  • Wiatr SSE 11 km/h
46
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
110% normy
pm 10
85% normy
Jutro 18°C 12°C
Czwartek 18°C 7°C

Nawałnice nad Polską. Zerwane dachy, podtopione drogi i ulice

Gwałtowne burze połączone z wichurami i ulewami przeszły nad Polską. Najgorsza sytuacja jest w Małopolsce, na Podkarpaciu oraz na Śląsku. Żywioł zerwał dachy z okołu stu domów i łamał drzewa jak zapałki. Podtopione też zostały ulice i drogi.

Jak poinformował rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak, nawałnice przeszły nad trzema województwami głównie w nocy z środy na czwartek.

Intensywnym opadom deszczu towarzyszył silny wiatr; lokalnie przeszła też trąba powietrzna. Strażacy wypompowywali wodę z zalanych ulic i piwnic, usuwali powalone na drogi drzewa i zabezpieczali uszkodzone lub zerwane dachy. Na Podkarpacie - gdzie według ostatnich danych uszkodzonych lub zerwanych zostało ponad 150 dachów - skierowano dodatkowo 40 słuchaczy szkoły aspirantów w Krakowie. Pojechali na miejsce z dodatkowymi plandekami do zabezpieczenia dachów.

Reklama

Wichury siały zniszczenie

- Dachy uszkodzone zostały na budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Najwięcej dachów zostało uszkodzonych w woj. podkarpackim. Z dotychczasowych wynika, że w Małopolsce wiatr uszkodził i zerwał ponad 50 dachów - 31 w powiecie nowosądeckim, 8 w powiecie tarnowskim, 7 w gorlickim - dodał Frątczak.

W wyniku wichury w powiecie tarnowskim zawaliły się też całkowicie dwa budynki gospodarcze.

Wiatr uszkodził też linie energetyczne. W powiecie nowosądeckim (Małopolskie) ok. 12 tys. odbiorców zostało pozbawionych prądu. Najwięcej szkód odnotowano w nowosądeckich gminach Stary Sącz, Korzenna i Chełmiec. - Tu doszło do kilkudziesięciu zdarzeń, głównie wiatrołomów (drzewa połamane silnym wiatrem) - powiedziała przedstawicielka biura prasowego wojewody małopolskiego.

Meteorolodzy uspokajają, że w najbliższych dniach burze i opady w całym kraju nie powinny być intensywne.

Ostrzeżenie meteorologiczne przed burzami

Ostrzeżenie meteorologiczne przed burzami i opadami obowiązywać będzie w czwartek jeszcze tylko w województwie podkarpackim w godzinach od 14 do 22. Tu miejscami może spaść do 30 mm deszczu - powiedział  Adam Michniewski, dyżurny synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Jak dodał, deszcze w Małopolsce będą się przesuwać na wschód, w stronę województwa podkarpackiego. Tam zaczną zanikać. Ostrzegł jednak, że burze mogą pojawiać się praktycznie codziennie, zwłaszcza w górach. W Małopolsce opady deszczu w najbliższych dniach mogą miejscami sięgać 15 mm.

Na Sądecczyźnie najbardziej ucierpiała gmina Stary Sącz. Tu, oprócz powalonych drzew i uszkodzonych dachów, jedna osoba została raniona fragmentami szyby z okna.

W sumie podczas nawałnic zostały ranne jeszcze dwie osoby, w tym strażak.

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy