Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 3:01

07:23 16:13

15:25 07:55

0°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna -8°C
  • Ciśnienie 1007 hPa
  • Wiatr W 22 km/h
55
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
139% normy
pm 10
113% normy
Jutro 1°C -4°C
Piątek 0°C -5°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Nawałnice nad Polską: Trąby powietrzne w Małopolsce i na Podkarpaciu

Nocne trąby powietrzne pustoszyły Małopolskę i Podkarpacie. Uszkodzonych jest co najmniej kilkadziesiąt budynków, a część dróg jest nieprzejezdna.

W Starym Sączu ranna została 27-letnia kobieta, którą poraniła rozbita szyba. Nocna nawałnica w Małopolsce uszkodziła co najmniej 20 budynków. Połamanych jest też wiele drzew. Największe straty trąba powietrzna wyrządziła w rejonie Nowego Sącza, Starego Sącza i Korzennej.

Reklama

Strażacy interweniowali ponad 100 razy. Przez całą noc usuwali z dróg połamane drzewa i konary oraz zabezpieczali folią uszkodzone budynki. Po wichurach nieprzejezdna jest trasa kolejowa ze Starego Sącza do Piwnicznej. 20 tys. odbiorców nie ma prądu.

Nawałnice na Podkarpaciu

Około 100 zerwanych dachów i jedna osoba poszkodowana to skutki gwałtownej burzy, która nad ranem w czwartek przeszła nad granicami  powiatów rzeszowskiego i łańcuckiego. Burzy z piorunami towarzyszyła wichura.

- W miejscowościach Malawa w pow. rzeszowskim i Kraczkowa w pow. łańcuckim oprócz zerwanych dachów z budynków mieszkalnych i gospodarczych mamy bardzo wiele powalonych drzew. Skutki burz usuwa ponad 80 jednostek straży pożarnej - powiedział dyżurny podkarpackiej straży pożarnej brygadier Grzegorz Poterała.

Podczas burzy poszkodowany został 14-letni chłopiec, którego poturbował fragment spadającej ściany budynku. - Chłopca po zdarzeniu odwieziono do szpitala - dodał Poterała.

Wiele miejscowości jest bez prądu elektrycznego. Nocne burze z nawałnicą uszkodziły 11 linii energetycznych średniego napięcia oraz 237 stacji transformatorowych.

Prądu pozbawionych jest prawie 7,5 tys. odbiorców; głównie w powiatach rzeszowskim, łańcuckim oraz jasielskim i krośnieńskim. Usuwanie uszkodzeń potrwa co najmniej do końca dnia.

Ulewy na Śląsku

To była burzowa noc także w Śląskiem. Tamtejsi strażacy w związku z nawałnicami interweniowali 120 razy. Najgorzej było w okolicach Częstochowy. Tam strażacy mieli prawie 40 interwencji. Burze dały się też we znaki w powiecie gliwickim i tarnogórskim. Strażacy musieli usuwać powalone drzewa i konary oraz wypompowywać wodę z zalanych piwnic.

Ulewy sprawiły też, że w 7 miejscach w regionie znacznie podniosły się poziomy wody w rzekach. Na dwóch - Pszczynce i Koszarawie w tej chwili przekroczone są stany ostrzegawcze.

Marcin Buczek

Krzysztof Kot

Maciej Pałahicki

Anna Baranowska-Ślusarek

CZYTAJ TAKŻE NA RMF24.PL

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

RMF/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy