Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 4:56

07:12 17:29

18:00 07:47

14°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 11°C
  • Ciśnienie 1002 hPa
  • Wiatr SSW 17 km/h
29
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
71% normy
pm 10
47% normy
Jutro 10°C 4°C
Sobota 9°C 2°C

Nawałnice nad Polską: Trąby powietrzne w Małopolsce i na Podkarpaciu

Nocne trąby powietrzne pustoszyły Małopolskę i Podkarpacie. Uszkodzonych jest co najmniej kilkadziesiąt budynków, a część dróg jest nieprzejezdna.

W Starym Sączu ranna została 27-letnia kobieta, którą poraniła rozbita szyba. Nocna nawałnica w Małopolsce uszkodziła co najmniej 20 budynków. Połamanych jest też wiele drzew. Największe straty trąba powietrzna wyrządziła w rejonie Nowego Sącza, Starego Sącza i Korzennej.

Strażacy interweniowali ponad 100 razy. Przez całą noc usuwali z dróg połamane drzewa i konary oraz zabezpieczali folią uszkodzone budynki. Po wichurach nieprzejezdna jest trasa kolejowa ze Starego Sącza do Piwnicznej. 20 tys. odbiorców nie ma prądu.

Reklama

Nawałnice na Podkarpaciu

Około 100 zerwanych dachów i jedna osoba poszkodowana to skutki gwałtownej burzy, która nad ranem w czwartek przeszła nad granicami  powiatów rzeszowskiego i łańcuckiego. Burzy z piorunami towarzyszyła wichura.

- W miejscowościach Malawa w pow. rzeszowskim i Kraczkowa w pow. łańcuckim oprócz zerwanych dachów z budynków mieszkalnych i gospodarczych mamy bardzo wiele powalonych drzew. Skutki burz usuwa ponad 80 jednostek straży pożarnej - powiedział dyżurny podkarpackiej straży pożarnej brygadier Grzegorz Poterała.

Podczas burzy poszkodowany został 14-letni chłopiec, którego poturbował fragment spadającej ściany budynku. - Chłopca po zdarzeniu odwieziono do szpitala - dodał Poterała.

Wiele miejscowości jest bez prądu elektrycznego. Nocne burze z nawałnicą uszkodziły 11 linii energetycznych średniego napięcia oraz 237 stacji transformatorowych.

Prądu pozbawionych jest prawie 7,5 tys. odbiorców; głównie w powiatach rzeszowskim, łańcuckim oraz jasielskim i krośnieńskim. Usuwanie uszkodzeń potrwa co najmniej do końca dnia.

Ulewy na Śląsku

To była burzowa noc także w Śląskiem. Tamtejsi strażacy w związku z nawałnicami interweniowali 120 razy. Najgorzej było w okolicach Częstochowy. Tam strażacy mieli prawie 40 interwencji. Burze dały się też we znaki w powiecie gliwickim i tarnogórskim. Strażacy musieli usuwać powalone drzewa i konary oraz wypompowywać wodę z zalanych piwnic.

Ulewy sprawiły też, że w 7 miejscach w regionie znacznie podniosły się poziomy wody w rzekach. Na dwóch - Pszczynce i Koszarawie w tej chwili przekroczone są stany ostrzegawcze.

Marcin Buczek

Krzysztof Kot

Maciej Pałahicki

Anna Baranowska-Ślusarek

CZYTAJ TAKŻE NA RMF24.PL

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

RMF/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy