Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 20:00

07:16 15:30

23:59 14:03

1°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 0°C
  • Ciśnienie 998 hPa
  • Wiatr SSW 7 km/h
43
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
103% normy
pm 10
70% normy
Jutro 4°C 1°C
Poniedziałek 2°C -1°C

Nawałnica zniszczyła im domy. Dostali zasiłki

Mieszkańcom Podkarpacia, którzy ucierpieli wskutek nawałnicy, jaka przeszła nad regionem, wypłacono zasiłki. Na ten cel przekazano z budżetu wojewody prawie 400 tys. zł.

Jak poinformowała we wtorek Agnieszka Skała z zespołu prasowego wojewody podkarpackiego pomoc w tej transzy otrzyma 84 rodziny z: gminy Łańcut ponad 311 tys. dla 64 rodzin, miasta Łańcut 27,5 tys. zł dla 7 rodzin, gminy Tyczyn 35 tys. zł dla 8 rodzin i gminy Rzeszów 24,5 tys. dla 5 rodzin. Każda z tych rodzin otrzyma pomoc do 6 tys. zł na najpilniejsze potrzeby.

W poniedziałek z budżetu wojewody podkarpackiego do czterech innych gmin, które ucierpiały w wyniku nawałnicy przekazano ponad 436 tys. zł. Pomoc z tych pieniędzy otrzyma 97 rodzin z terenu czterech gmin: Krasnego (59 rodzin) Czarnej z pow. łańcuckiego (33 rodziny), Chmielnika i Boguchwały (odpowiednio 3 i 2 rodziny).

Reklama

Ucierpieli mieszkańcy ośmiu gmin

W wyniku nawałnicy, która przeszła nad Podkarpaciem w nocy z 13 na 14 sierpnia straty w budynkach mieszkalnych ponieśli mieszkańcy z terenu ośmiu gmin: Krasnego, gminy i miasta Łańcuta, Tyczyna, Czarnej w pow. łańcuckim, Boguchwały i Rzeszowa.

W poniedziałek do wojewody podkarpackiego trafiły protokoły z prac komisji gminnych dotyczące strat w wyniku nawałnicy, które zostały następnie zweryfikowane przez Wydział Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

Skała dodała, że z zebranych od gmin informacji wynika, że poszkodowanych zostało 181 rodzin, a kwota zasiłków celowych do 6 tys. zł wynosi łącznie ponad 834,5 tys. zł. Zastrzegła, że są to dane na chwilę obecną i mogą jeszcze ulec zmianie.

- Na chwilę obecną wszystkie środki - łącznie ponad 834,5 tys. zł - na wypłatę zasiłków celowych, w wysokości do 6 tys. zł zostały przekazane do gmin w celu wypłaty 181 poszkodowanym rodzinom - zapewniła Skała.

Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska wystąpiła też do Ministerstwa Edukacji Narodowej o pieniądze na zasiłki losowe na zakup wyprawki szkolnej˙i wyjazdy terapeutyczno-edukacyjne dla uczniów z rodzin dotkniętych skutkami tegorocznych nawałnic. Z informacji zebranych przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie od gmin wynika, że na taki zasiłek losowy zakwalifikowano 120 uczniów z woj. podkarpackiego. Chodzi o zakup niezbędnego wyposażenia szkolnego: placków, podręczników, stroju sportowego i innych artykułów szkolnych.

Ponadto gminy do końca tygodnia powinny przesłać wnioski o zasiłki do 20 tys. zł i 100 tys. zł na odbudowę zniszczonych domów. Na podstawie zgłoszonych przez gminy potrzeb wojewoda wystąpi do ministra administracji i cyfryzacji o uruchomienie pomocy dla poszkodowanych rodzin.

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL