Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 22:53

06:32 18:20

17:46 02:09

14°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 11°C
  • Ciśnienie 1014 hPa
  • Wiatr E 17 km/h
17
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
40% normy
pm 10
27% normy
Jutro 18°C 11°C
Środa 17°C 10°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Nawałnica przeszła przez Lublin. Około setka drzew zniszczona, w tym pomnik przyrody

Około 100 drzew, w tym pomnik przyrody, powaliła lub poważnie uszkodziła nawałnica, która przeszła w niedzielę nad Lublinem – poinformowały w poniedziałek służby prasowe urzędu miasta. Zniszczony został m.in. kasztanowiec wpisany do rejestru zabytków przyrody.

Miasto przeprowadziło przegląd strat w zieleni miejskiej, jakie wyrządziła nawałnica, która przeszła nad Lublinem w niedzielę po południu. "Do dużych szkód doszło w Śródmieściu. W Parku na Błoniach złamanych zostało 12 drzew, na Wzgórzu Zamkowym - dwa, w Parku Bronowice - pięć, w Parku Ludowym - 11. W Ogrodzie Saskim ucierpiały dwa drzewa, z których jedno kwalifikuje się do usunięcia, drugie do cięć pielęgnacyjnych" - poinformowała Monika Głazik z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Reklama

Zniszczony został okazały kasztanowiec biały, wpisany od 1997 roku do rejestru zabytków przyrody. Drzewo, którego obwód pnia wynosi 392 cm, rosnące na terenie szpitala przy ul. Staszica, w Lublinie, ma złamaną i zupełnie zniszczoną koronę. Opiekę nad kasztanowcem sprawowało miasto Lublin, w 2010 i 2015 drzewo było objęte zabiegami pielęgnacyjnymi.

Przy wielu ulicach wichura złamała konary drzew rosnących w pasach drogowych. "Przy al. Piłsudskiego jesion został wyrwany z korzeniami. Właśnie trwa interwencyjna wycinka korony drzewa przy ul. Zamojskiej - drzewo jest pęknięte i grozi rozłamaniem" - dodała Głazik.

W nawałnicy zostało zniszczonych również kilka znaków drogowych. "Nie działają dwie latarnie na ul. Zamojskiej i ul. Lema, uszkodzone przez odłamane konary drzew, na ulicy Misjonarskiej wiatr zerwał przewody oświetleniowe" - podała Głazik.

Ponadto uszkodzeniu uległa sygnalizacja świetlna.

Wciąż trwa usuwanie szkód

Gwałtowna burza z silnym wiatrem i ulewnym deszczem przeszła w niedzielę po południu nad Lublinem i regionem. Rzecznik prasowy komendy miejskiej Straży Pożarnej w Lublinie kpt. Andrzej Szacoń powiedział, że strażacy w niedzielę na terenie powiatu wyjeżdżali około 140 razy do usuwania skutków nawałnicy.

Najczęściej strażacy wyjeżdżali do usuwania połamanych drzew i konarów z jezdni i dróg. Połamane drzewa i konary uszkodziły też 16 samochodów, straż odnotowała również 37 przypadków różnego rodzaju uszkodzeń dachów na budynkach, w ośmiu miejscach pompowano wodę z zalanych piwnic. "40 kolejnych zgłoszeń wpłynęło także w poniedziałek. Wciąż trwa usuwanie skutków tej nawałnicy" - zaznaczył Szacoń.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje