Reklama

Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 17:17

6:59 17:45

18:277:07

23°C
 • Słonecznie
 • Odczuwalna 22°C
 • Ciśnienie 1016 hPa
 • Wiatr SSW 9 km/h
 • Dla biegaczy
  10
  Idealne

  Idealna pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

28
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
68% normy
pm 10
45% normy
Jutro 21°C 11°C
Środa 20°C 10°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Najwyższy, trzeci stopnień zagrożenia pożarowego na Mazowszu

Rekordowe upały zwiększają zagrożenie pożarami w lasach. Tylko wczoraj strażacy wyjeżdżali do 80 pożarów lasu, z czego ponad 40 na Mazowszu. Jeszcze dziś był dogaszany palący się młodnik w okolicach Solca nad Wisłą.

Rzecznik Komendanta Głównego Straży Pożarnej Paweł Frątczak powiedział IAR, że obowiązuje najwyższy, trzeci stopnień zagrożenia pożarowego na terenie nadleśnictw połowy kraju, głownie na południu Polski.
 - W lesie i jego pobliżu należy zachować szczególną ostrożność - mówi Paweł Frątczak.
W lesie i w odległości 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozpalać ognisk, grilla, wyrzucać niedopałków papierosów. Kiedy przejeżdżamy przez obszar leśny poruszamy się tylko drogami do tego wyznaczonymi, przy których stoją odpowiednie znaki drogowe. Poruszając się pieszo nie wolno wchodzić na tereny praw leśnych i obszary, gdzie są ostoje zwierząt.
 - Na szczęście pożary lasów, dzięki dobremu monitoringowi, są szybko dostrzegane i gaszone - powiedział IAR Paweł Frątczak. Jak zaznacza, jest to wynikiem inwestycji i starań Lasów Państwowych. W lasach są wybudowane dostrzegalnie obsługiwane przez ludzi, są też wieże obserwacyjne wyposażone w kamery przemysłowe.

Reklama

W przypadku zagrożenia, straż pożarna ma możliwość szybkiego dojazdu dzięki dostosowanym drogom leśnym, zadbano także o dostęp do naturalnych zbiorników z wodą , która może być wykorzystana do gaszenia ewentualnych pożarów.
9 na 10 pożarów lasu jest spowodowanych przez działania człowieka, stąd apele o szczególną ostrożność w lesie i jego otoczeniu. Na razie nie wydano zakazów wstępu do lasu, ale należy bezwzględnie przestrzegać obowiązujących przepisów i bieżących ostrzeżeń.

Dowiedz się więcej na temat: pożar | zagrożenia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje