Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 11:08

07:12 17:29

18:00 07:47

15°C
  • Przelotne opady
  • Odczuwalna 14°C
  • Ciśnienie 999 hPa
  • Wiatr SW 13 km/h
35
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
83% normy
pm 10
51% normy
Jutro 10°C 5°C
Sobota 9°C 2°C

Najwyższy stopień zagrożenia. IMGW wydał komunikat

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał szereg komunikatów dla południowej części naszego kraju. Najtrudniejsza sytuacja jest w województwach: małopolskim, śląskim i podkarpackim. RMF FM informuje z kolei o pracowitej nocy strażaków na tych obszarach. 1890 interwencji od środy do godzin porannych w czwartek podjęli ratownicy straży pożarnej ze względu na intensywny deszcz, przybory wód i silny wiatr głównie na południu kraju. W środę zalało ponad tysiąc budynków. W 21 miejscach na południu poziom wody przekroczył stany alarmowe.

Ostrzeżenia meteorologiczne

Jak informuje IMGW, bardzo trudna sytuacja pogodowa będzie się utrzymywać także w czwartek. Instytut wydał najwyższy stopień ostrzeżenia dla południowych obszarów Śląska i Małopolski. Na tych obszarach należy spodziewać się silnych opadów deszczu i burz.

Trzeci stopień zagrożenia oznacza, że "przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności"

"Bądź przygotowany na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych" - czytamy w komunikacie.

Reklama

Drugi stopień obowiązuje z kolei w środkowej cześci woj. śląskiego, na północy Małopolski, na południu Podkarpacia, a także w południowych gminach woj. opolskiego i dolnoślaśkiego. IMGW także na tym terenie przestrzega przed deszczem i burzami. 

Pierwszy stopień zagrożenia obowiązuje wciąż w północnej części Śląska, w woj. świętokrzyskim i na północy Podkarpacia. 

Ostrzeżenia hydrologiczne

Nienajlepiej przedstawia się także sytuacja hydrologiczna. Po intensywnych opadach w ostatnich dniach na południu Polski doszło do licznych podtopień. Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW obowiązuje w województwach: śląskim, małopolskim i podkarpackim. 

"Występujące oraz prognozowane opady deszczu, lokalnie intensywne, będą powodowały dalszy wzrost stanów wody" - czytamy w komunikacie.

Drugi stopień obowiązuje w woj.: dolnośląskim, opolskim, świętokrzyskim i lubelskim.

Na dziesięciu rzekach Małopolski na 11 wodowskazach są przekroczone stany alarmowe. Dla mieszkańców jeszcze w tej dobie nie oznacza to niebezpieczeństwa, przy czym jeśli deszcze nie ustaną w najbliższych dwóch dobach, mogą wystąpić liczniejsze zjawiska podtopień i zalań - powiedziała w czwartek dziennikarzom dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Małgorzata Sikora.

Pracowita noc

Minionej nocy najwięcej pracy mieli strażacy na Podkarpaciu, w Małopolsce i w Świętokrzyskiem. 

Jak przekazał PAP w czwartek rano rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak, 1 725 akcji strażacy przeprowadzili w środę, z czego najwięcej na Podkarpaciu - 772, w Małopolsce - 367 oraz w Świętokrzyskiem - 141.

Zdarzenia najczęściej związane były z intensywnym deszczem na południu kraju. Spośród 1 062 takich akcji najwięcej miało miejsce na Podkarpaciu - 387, 196 w Świętokrzyskiem i 192 w Małopolsce. Działania strażaków w takich wypadkach polegają m.in. na wypompowywaniu wód z zalanych budynków i dróg. Tego dnia 1 054 razy ratownicy wyjeżdżali do zalanych budynków, z czego ponad połowa przypadków dotyczyła Podkarpacia, i 246 razy - do zalanych dróg.

427 akcji było wynikiem przyborów wód, znów głównie w województwie podkarpackim (315), a także w Małopolsce (56) i na Opolszczyźnie (24). Strażacy umacniają, naprawiają i patrolują wały przeciwpowodziowe oraz zabezpieczają budynki przez zalaniem.

Z kolei 171 interwencji przeprowadzono w związku z silnym wiatrem. W tym przypadku najtrudniej było na Śląsku, gdzie takich zdarzeń było 31, na Lubelszczyźnie - 26 i w Małopolsce - 20. Wiatr w środę uszkodził 23 budynki.

Również w nocy strażacy kontynuowali działania. Zgodnie z danymi na godz. 5 od północy interweniowali 165 razy. 111 akcji związanych było z deszczem, 43 z przyborami wód, a 11 - z silnym wiatrem.

Frątczak poinformował ponadto, że w 21 miejscach na Podkarpaciu, w Małopolsce oraz na Górnym i Dolnym Śląsku poziom wody przekroczył stany alarmowe. W 86 przypadkach woda przekroczyła stany ostrzegawcze.

Łącznie od wtorku do godzin porannych w czwartek strażacy podjęli 3017 interwencji. 


INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama