Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 21:57

07:13 17:26

18:16 08:59

9°C
  • Przelotne opady
  • Odczuwalna 3°C
  • Ciśnienie 1007 hPa
  • Wiatr WSW 32 km/h
9
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
23% normy
pm 10
16% normy
Jutro 9°C 2°C
Niedziela 10°C 1°C

Najwyższy stopień alertu pogodowego dla Polski

Gwałtowne burze przetoczyły się nad Polską. Krajobraz po przejściu żywiołu jest przerażający. Są ofiary śmiertelne. Niestety, to nie koniec. ​Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne ostrzeżenia - pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. Prognozowane silne burze z gradem, wichury i intensywne opady mogą okazać się bardzo niszczycielskie w skutkach.

Bardzo niebezpiecznie jest nad Bałtykiem. Najwyższy trzeci stopień ostrzeżenia pogodowego obowiązuje we wschodniej części strefy brzegowej. Wichura może tam osiągać w porywach nawet do 9-10 stopni w skali Beauforta.

Alert drugiego stopnia obowiązuje w województwie warmińsko-mazurskim, pomorskim, pomorskim, podlaskim oraz w zachodniej części strefy brzegowej.  Lokalnie watr może tam osiągać w porywach nawet do 100 kilometrów na godzinę.

Przypomnijmy, że ostrzeżenie drugiego stopnia jest wydawane wówczas, gdy przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia.

Z kolei w województwie zachodniopomorskim i pomorskim obowiązuje alert pierwszego stopnia. Tam gwałtownym burzom ma towarzyszyć silny wiatr osiągający w porywach do 60 kilometrów na godzinę.

Reklama

Ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia jest wydawane gdy "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne. Możliwe jest też zagrożenie życia.

Apel o ostrożność

Strażacy apelują, by podczas nawałnic zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. "Zabezpieczmy okna; jeśli wychodzimy z domu zamknijmy je. Usuńmy z balkonów, parapetów przedmioty, które mogą podczas wichur spaść. Jeśli jedziemy autem i intensywnie pada deszcz, zwolnijmy, a nawet zatrzymajmy się i przeczekajmy nawałnicę. Jeśli jesteśmy poza domem, nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami linii energetycznych czy wiatami" - przypomina rzecznik PSP Paweł Frątczak.

Niszczycielska siła żywiołu

Według informacji strażaków w piątkowych nawałnicach zginęły trzy osoby, a cztery zostały ranne. Tylko dziś do godziny 18 strażacy interweniowali 6 716 razy. 6392 to były akcje związane z wichurami, a 324 dotyczyły podtopień. Wichury największe straty spowodowały w woj. mazowieckim, śląskim i łódzkim. Najwięcej podtopień było w województwach wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i dolnośląskim.  

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje