Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 5:36

07:24 15:26

17:51 10:24

-4°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna -11°C
  • Ciśnienie 1026 hPa
  • Wiatr SE 20 km/h
58
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
152% normy
pm 10
123% normy
Jutro 1°C 0°C
Piątek 6°C 4°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Najwyższy stopień alertu pogodowego dla Polski

Gwałtowne burze przetoczyły się nad Polską. Krajobraz po przejściu żywiołu jest przerażający. Są ofiary śmiertelne. Niestety, to nie koniec. ​Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne ostrzeżenia - pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. Prognozowane silne burze z gradem, wichury i intensywne opady mogą okazać się bardzo niszczycielskie w skutkach.

Bardzo niebezpiecznie jest nad Bałtykiem. Najwyższy trzeci stopień ostrzeżenia pogodowego obowiązuje we wschodniej części strefy brzegowej. Wichura może tam osiągać w porywach nawet do 9-10 stopni w skali Beauforta.

Reklama

Alert drugiego stopnia obowiązuje w województwie warmińsko-mazurskim, pomorskim, pomorskim, podlaskim oraz w zachodniej części strefy brzegowej.  Lokalnie watr może tam osiągać w porywach nawet do 100 kilometrów na godzinę.

Przypomnijmy, że ostrzeżenie drugiego stopnia jest wydawane wówczas, gdy przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia.

Z kolei w województwie zachodniopomorskim i pomorskim obowiązuje alert pierwszego stopnia. Tam gwałtownym burzom ma towarzyszyć silny wiatr osiągający w porywach do 60 kilometrów na godzinę.

Ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia jest wydawane gdy "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne. Możliwe jest też zagrożenie życia.

Apel o ostrożność

Strażacy apelują, by podczas nawałnic zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. "Zabezpieczmy okna; jeśli wychodzimy z domu zamknijmy je. Usuńmy z balkonów, parapetów przedmioty, które mogą podczas wichur spaść. Jeśli jedziemy autem i intensywnie pada deszcz, zwolnijmy, a nawet zatrzymajmy się i przeczekajmy nawałnicę. Jeśli jesteśmy poza domem, nie szukajmy schronienia pod drzewami, słupami linii energetycznych czy wiatami" - przypomina rzecznik PSP Paweł Frątczak.

Niszczycielska siła żywiołu

Według informacji strażaków w piątkowych nawałnicach zginęły trzy osoby, a cztery zostały ranne. Tylko dziś do godziny 18 strażacy interweniowali 6 716 razy. 6392 to były akcje związane z wichurami, a 324 dotyczyły podtopień. Wichury największe straty spowodowały w woj. mazowieckim, śląskim i łódzkim. Najwięcej podtopień było w województwach wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i dolnośląskim.  

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama