Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 0:46

06:19 18:39

18:59 05:07

8°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 4°C
  • Ciśnienie 1015 hPa
  • Wiatr NNW 17 km/h
12
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
28% normy
pm 10
19% normy
Jutro 14°C 7°C
Środa 14°C 5°C

Największy w tym roku tajfun Haiyan uderzył w Filipiny

Tajfun Haiyan, najpotężniejszy, jaki powstał w tym roku na świecie, uderzył w piątek (czasu lokalnego) w środkową część archipelagu Filipin. Szkody materialne są określane jako "potencjalnie katastrofalne".

Według prowizorycznego bilansu zabitych dwie osoby zostały porażone przez prąd, a kolejna zginęła na skutek uderzenia piorunu.

Prędkość wiatru przekracza w porywach 315 kilometrów na godzinę - podały krajowe służby meteorologiczne.

Tajfun uderzył w wybrzeże dwóch wysp: Samar i Leyte, w rejonie odległym o ok. 600 kilometrów od stolicy kraju - Manili. Niemal 720 tys. ludzi ewakuowano z miejscowości znajdujących się na trasie przejścia tajfunu - poinformowały służby odpowiedzialne za zarządzanie kryzysowe. Wśród ewakuowanych są tysiące mieszkańców wyspy Bohol, którzy od trzęsienia ziemi o sile 7,2 w ubiegłym miesiącu koczują w namiotach w tymczasowych obozowiskach.

Reklama

W środkowych Filipinach wstrzymano transport morski i powietrzny, zamknięto szkoły, urzędy i sklepy. Szpitale, a także żołnierzy i służby ratownicze postawiono w stan pogotowia. W wielu miejscach nie ma łączności telefonicznej.

Wiele szkół jest zamkniętych także w Manili, która nie znajduje się bezpośrednio na trasie tajfunu, ale może odczuć jego skutki.

Linie lotnicze Philippine Airlines, Cebu Pacific i inne poinformowały o zawieszeniu setek lotów, głównie krajowych.

Haiyan jest 24. tajfunem, docierającym do Filipin w tym roku. Na jego przewidywanej trasie znajdują się m.in. wyspy Bohol i Cebu. Po przejściu nad środkowymi Filipinami w piątek i w sobotę zapewne skieruje się na Morze Południowochińskie. W niedzielę ma przejść nad Wietnamem i Laosem.

Na trasie tajfunu znalazło się prawie 16 milionów ludzi, w tym 12 mln na samych Filipinach.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Haiyan | tajfun | Filipiny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama