Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 18:24

06:25 18:30

19:54 10:02

15°C
  • Częściowo słonecznie
  • Odczuwalna 11°C
  • Ciśnienie 1009 hPa
  • Wiatr WNW 30 km/h
6
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
12% normy
pm 10
12% normy
Jutro 19°C 11°C
Niedziela 18°C 9°C

Najsilniejszy huragan w historii pomiarów ma uderzyć w Meksyk

"Najgroźniejszy huragan w historii kraju" nadciąga nad Meksyk znad Pacyfiku - ostrzegają w komunikacie służby rządowe. Huragan Patricia zaatakuje w piątek po południu (czasu miejscowego) wichrami o prędkości do 325 kilometrów na godzinę zachodnie wybrzeże kraju.

- Jeżeli przypominacie sobie huragany z ostatnich dziesięcioleci, takie jak Catrina, Andrew, Rita czy Wilma, to zbliżająca się Patricia jest najsilniejsza ze wszystkich wymienionych. Towarzyszący jej wiatr przekracza prędkość trzystu kilometrów na godzinę - ostrzega amerykański synoptyk Chad Myers.

Żywioł może dokonać ogromnych spustoszeń w dużej części południowo zachodniego Meksyku, w tym regionie znajdują się bardzo znane na całym świecie turystyczne kurorty Puerto Vallarta i Acapulco.

Huragan piątej kategorii w skali Saffira-Simpsona, najsilniejszy, jaki powstał na półkuli zachodniej od kiedy rozpoczęto w 1949 roku pomiary, może zagrażać - według meksykańskiego Krajowego Centrum Obrony Cywilnej - 400 tysiącom mieszkańców Jalisco i dwóch sąsiednich stanów.

Reklama

Dziesięć tysięcy żołnierzy sił lądowych i morskich przystąpiło do ewakuowania ludności i turystów z wybrzeża Jalisco, m.in. z Puerto Vallarta, w głąb stanu, podczas gdy policja patroluje ulice, aby zapobiec rabunkom w pustoszejących domach i hotelach.

Ma być ewakuowanych co najmniej 50 000 osób.

Tymczasem przed sklepami i aptekami w miejscowościach wzdłuż wybrzeża Jalisco tworzą się długie kolejki - ludność dokonuje gorączkowo zakupów podstawowych artykułów, wody, leków. Zamknięto około 1 200 szkół, a w południe czasu lokalnego zostały zawieszone wszystkie starty i lądowania na miejscowych lotniskach.

Siła huraganu Patricia jest porównywalna do tajfunu Haiya

Według Światowej Organizacji Meteorologicznej Narodów Zjednoczonych siła huraganu Patricia jest porównywalna do tajfunu Haiyan, który dwa lata temu nawiedził Filipiny. Poniosło wówczas śmierć lub zaginęło 7 300 osób, zniszczeniu uległo ponad milion domów, a cztery miliony Filipińczyków uciekły z zalanych terenów.

Według dyrektora Meksykańskiej Krajowej Komisji ds. Zasobów Wodnych huragan Patricia jest w stanie porywać samochody i niszczyć domy, których konstrukcja nie jest wzmocniona betonem i stalą.

Przewiduje się, że huragan uderzy późnym wieczorem w wybrzeże Meksyku potężnym wichrem i falami o wysokości do 10 metrów. Nastąpi to około godziny 19 czasu lokalnego.

Godzinę wcześniej niebo nad wybrzeżem stanu Jalisco na krótko się rozchmurzy, w powietrzu zapanuje zupełny spokój. Będzie to oznaczało, że nad Jalisco dotarło oko cyklonu. Po tym uderzy Patricia.

Według Krajowego Centrum Huraganów w Miami Patricia zbliżała się w piątek wieczorem do północno-zachodnich wybrzeży Meksyku z prędkością 17 kilometrów na godzinę i uderzy za meksykańskie wybrzeże wichrami dochodzącymi do 325 km na godzinę. Obserwatorium w Miami przewiduje, że huragan szybko osłabnie, gdy dotrze do wysokich gór Meksyku.

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

PAP/IAR

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL