Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 13:31

07:28 15:25

10:04 17:09

0°C
  • Lekkie opady śniegu
  • Odczuwalna -1°C
  • Ciśnienie 1005 hPa
  • Wiatr E 9 km/h
46
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
110% normy
pm 10
75% normy
Jutro 0°C -4°C
Wtorek -3°C -8°C

Najgorętsze miejsce na Ziemi. Rekord w Dolinie Śmierci

W położonej w amerykańskim stanie Kalifornia Dolinie Śmierci padł kolejny rekord upałów. Instytut Meteorologii USA poinformował, że w lipcu średnia dobowa temperatura wyniosła tam 42,2 stopnie Celsjusza.

Dolina Śmierci to jedno z najgorętszych miejsc na Ziemi. To właśnie tam w 1913 r. zanotowano najwyższą temperaturę w historii - 56,7 st. Celsjusza. 

Tegoroczny lipiec też był tam wyjątkowo gorący. W ciągu tego miesiąca przez 20 dni z rzędu temperatura maksymalna przekraczała 49 stopni. Tegoroczna średnia dobowa temperatura lipca w Dolinie Śmierci na poziomie 42,2 stopnia Celsjusza jest o 0,3 stopnia wyższa od poprzedniego rekordu, jaki padł w ubiegłym roku. 

Dolina Śmierci została odkryta w połowie XIX wieku przez grupę osadników, którzy szukali krótszej drogi przez góry do ogarniętej gorączką złota Kalifornii. Ze względu na ekstremalne warunki na początku XX wieku stała się ona atrakcją turystyczną. 

Dolina Śmierci to nie tylko jedno z najgorętszych, ale też najbardziej suchych miejsc na Ziemi. Najniżej położony punkt doliny znajduje się 86 metrów poniżej poziomu morza. 

Latem turystom zaleca się wpijanie co najmniej czterech litrów wody dziennie i powracanie do klimatyzowanych samochodów maksymalnie po 10-15 minutach pobytu na zewnątrz. Przy wjeździe do Doliny Śmierci ustawiono znaki ostrzegające przed ekstremalnym gorącem. 

Reklama

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy