Powered byAccuWeather.com
Twoja lokalizacja została zablokowana. Jeżeli chcesz skorzystać z opcji lokalizacji musisz najpierw udostępnić ją w swojej przeglądarce internetowej. Możesz skorzystać również z wyszukiwarki miejscowości.

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 8:22

04:46 20:18

19:27 03:54

8°C
  • Słonecznie
  • Odczuwalna 10°C
  • Ciśnienie 1020 hPa
  • Wiatr NNE 9 km/h
15
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
36% normy
pm 10
24% normy
Jutro 14°C 4°C
Wtorek 16°C 6°C

Najgorętsze miejsca Europy i świata: Niewiarygodne temperatury

W tych europejskich miastach padały rekordy gorąca. Niektóre mają ponad sto lat, a inne są znacznie młodsze. Za weryfikowanie danych odpowiada Światowa Organizacja Meteorologiczna. Czasami potwierdzenie rekordu temperatur może trwać bardzo długo. Sprawdź, w których miejscach Starego Kontynentu oficjalnie było najgoręcej i jak pod tym względem wypada Polska. Dowiedz się też, które miejsce jest oficjalnie najgorętszym na całym świecie.

Potężna fala upałów, z którą tego lata mierzą się Europejczycy, może być najgorszym tego typu zjawiskiem w historii pomiarów. Już wiadomo, że czerwiec był najgorętszym takim miesiącem, a istnieje możliwość, że również cały 2023 rok może się okazać rekordowy pod tym względem.

Reklama

Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store

Potężne upały na południu

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) informowała w mediach społecznościowych o wyjątkowo wysokich temperaturach w Europie. We wtorek zanotowano temperatury znacznie przekraczające 40 stopni Celsjusza. Było to odpowiednio: na Sycylii: w Licacie (46,3 st. C) i Riesi (45,8 st. C); w Hiszpanii: Figueres (45,3 st. C), Porqueres (44,3 st. C) i Granadzie (43,3 st. C).

Z tej okazji warto sprawdzić, jakie dotychczas notowano rekordy temperatur na Starym Kontynencie.

Europa: Tu było najcieplej

Obecnie tytuł najgorętszego miejsca w Europie dzierżą Syrakuzy na Sycylii. W 2021 roku na tej włoskiej wyspie zanotowano 48,8 st. C. Ówczesne warunki na Półwyspie Apenińskim przypominały te, z którymi Włosi muszą borykać się obecnie.

Powstała wówczas prawdziwa "kopuła gorąca", w której wysokie ciśnienie utrzymywało skrajny upał w tym rejonie Morza Śródziemnego i powodowało występowanie skrajnych zjawisk pogodowych. W tym samym roku niewiele chłodniej było w Hiszpanii, gdzie było 47,6 st. C.

Wcześniej niż Sycylia miano najgorętszego miejsca Europy przez 44 lata utrzymywała Grecja. To właśnie w stolicy kraju, Atenach w 1977 roku temperatura wyniosła równe 48 stopni Celsjusza.

Sprawdź też: Wolą spać niż pracować? Niezwykły pomysł niemieckich lekarzy

Temperatury powyżej 40 st. C w ostatnich dekadach padały w wielu miejscach na południu Europy. W 2003 roku w niewielkiej miejscowości Amareleja na południowym wschodzie Portugalii termometry pokazały 47,3 st. C.

Jak twierdzi szef ECMWF (Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody) Carlo Buontempo, "w dłuższej perspektywie, kiedy klimat się ociepli, Europę czeka rosnąca liczba słonecznych dni z 'bardzo silnym stresem cieplnym'". Dodaje też, że na południu Europy ten stres cieplny będzie "ekstremalny".

Mniej imponujące rekordy ciepła

Zmęczeni upałami mogą pozazdrościć tym krajom europejskim, w których rekordy gorąca są zdecydowanie niższe. Przykładowo w Islandii najwyższą udokumentowaną temperaturą jest 30,5 st. C. Miało to miejsce w 1939 roku. To najniższy rekord ciepła w Europie.

Drugi najniższy rekord ciepła w Europie należy do Irlandii. Najwyższą temperaturą w tym kraju było 37,7 st. C. Padła ona w 1887 roku.

Polski rekord gorąca sprzed wieku

W Polsce aktualnie obowiązującym rekordem gorąca jest 40,2 st. C. Taką temperaturę odnotowano 29 lipca 1921 roku w Prószkowie nieopodal Opola. Dokładnie tego samego dnia we wsi Zbiersk w Wielkopolsce było równe 40 stopni Celsjusza.

Rekord z Prószkowa do dziś pozostał niepobity, pomimo upływu ponad stu lat.

Najszybciej ocieplający się kontynent

Jak wynika z raportu WMO, Europa jest najszybciej ocieplającym się kontynentem na świecie. Stary Kontynent nagrzewa się dwa razy szybciej niż wynosi średnia światowa.

Zobacz: El Niño dopiero się rozkręca, a już padają rekordy ciepła. Następne tygodnie będą piekielne

W 2022 roku nasz kontynent był o 2,3 st. C cieplejszy niż pod koniec XIX wieku. Od 2010 roku z kolei w 18 europejskich krajach padły rekordy wysokości temperatur.

Dolina Śmierci: Samotny rekordzista

Najgorętszym miejscem na Ziemi bezapelacyjnie od lat pozostaje Dolina Śmierci w Stanach Zjednoczonych. 10 czerwca 1913 roku zanotowano tam temperaturę 56,7 st. C.

Czytaj: Wielkie pożary w Grecji. Na nagraniu niebo zasnute dymem

Co ciekawe, przez długi czas za rekordowo gorące miejsce uważano Libię, gdzie w 1922 roku miało paść 58 st. C. Jednak w wyniku dochodzenia przeprowadzonego przez WMO w latach 2010-2012 zakwestionowano ten rekord i ponownie za najcieplejszą uznaje się Dolinę Śmierci.

Rekordowy zapis: Termometr nie wystarczy

Odnotowanie i zweryfikowanie rekordowo wysokiej temperatury nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. WMO gromadzi dane na temat temperatur, ciśnienia, wiatru i wszelkich innych zjawisk pogodowych na całym świecie.

Sprawdź: Rozpoczyna się najgorętszy okres w tym roku. Czy temperatura pobije wszelkie rekordy?

Następnie grupa ekspertów dokonuje analizy i weryfikacji danych, co może potrwać nawet sześć do dziewięciu miesięcy. Następnie dane trafiają do sprawozdawcy ds. klimatycznych i pogodowych ekstremów, który akceptuje je lub odrzuca. O tym, że może to trwać bardzo długo niech świadczy fakt, że rekord gorąca z Sycylii z 2021 roku został oficjalnie potwierdzony przez WMO dopiero kilka tygodni temu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | gorąc | fala upałów | upały | rekord | rekord ciepła | Europa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Przejdź na