Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 19:48

07:16 15:30

23:59 14:03

1°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 0°C
  • Ciśnienie 998 hPa
  • Wiatr SSW 7 km/h
43
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
103% normy
pm 10
70% normy
Jutro 4°C 1°C
Poniedziałek 2°C -1°C

Nadchodzi załamanie pogody: Ostrzeżenie dla kilku województw, odwołano rejsy

O silnym wietrze, który w nocy z czwartku na piątek może na Wybrzeżu osiągać w porywach nawet 135 km/h, informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Najbardziej zagrożone są woj. pomorskie i zachodniopomorskie. Odwołano promy kursujące z Polski do Szwecji.

Silny wiatr na Wybrzeżu sprawi, że nastąpić może gwałtowny wzrost poziomu wód Bałtyku - zapowiedzieli w czwartek podczas konferencji prasowej przedstawiciele Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Silny wiatr w Polsce będzie się utrzymywał do soboty.
Jak powiedziała synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska niż, który znajduje się nad Morzem Północnym, przemieści się nad Skandynawię, a następnie nad Bałtyk i kraje nadbałtyckie.

Dzisiejszej nocy wiatr z kierunku południowo-zachodniego i zachodniego będzie miał średnią prędkość 50 km/h, na zachodzie, północy i w centrum - do 65 km/h, w strefie nadmorskiej - do 80 km/h. W porywach osiągnie od 80 do 110 km/h, na Wybrzeżu do 125 km/h. 

Reklama

Najgroźniejsza sytuacja w piątek w godzinach porannych

Najgroźniejsza będzie sytuacja w piątek w godzinach porannych - na wybrzeżu porywy mogą osiągać 135 km/h.
Z piątku na sobotę silny wiatr będzie się utrzymywał w północnej części kraju, szczególnie na Wybrzeżu, porywy osiągną 100 km/h. W sobotę przewidywane jest słabnięcie wiatru - w porywach od 60 do 70 km/h na przeważającym obszarze kraju, nad morzem porywy osiągną 70 do 80 km/h.
Według zapowiedzi IMGW przechodzący dzisiejszej nocy nad naszym krajem front atmosferyczny zmieni kierunek wiatru. Najpierw wiatr z kierunku południowo-zachodniego sprawi, że poziom Bałtyku i wód przybrzeżnych się obniży. Później jednak wiatr zacznie wiać z północnego zachodu. - To będzie sytuacja troszkę bardziej niebezpieczna, bo wiatr z tego kierunku zwykle powoduje, że woda z Bałtyku wlewa się do rzek przybrzeżnych - powiedziała Grażyna Dąbrowska.

Oprócz silnego wiatru nastąpi wymiana masy powietrza. - O ile teraz jesteśmy w powietrzu stosunkowo ciepłym, wilgotnym, polarno-morskim, o tyle po przejściu frontu zacznie do nas spływać powietrze zimne i arktyczne. Przyniesie opady deszczu przechodzącego w deszcz ze śniegiem czy śnieg (...) Ta sytuacja będzie miała miejsce już dzisiejszej nocy i obejmie swoim wpływem cały obszar kraju  - zaznaczyła Dąbrowska.

Nad Polską przejdzie front atmosferyczny


Przejście frontu atmosferycznego wpłynie na poziom wód przybrzeżnych - mówiła hydrolog Marianna Sasim. Dzisiejszej nocy przewidywane są znaczne wahania - spadki, a później wyraźny wzrost stanu wody. Instytut prowadzi tzw. osłonę morską wód terytorialnych i odpowiednie władze są informowane o groźnych zjawiskach - powiedziała Sasim. W rejonie Żuław, gdzie poziom wody już jest wysoki, mogą wystąpić lokalne podtopienia.  - Nasze informacje docierają do służb zarządzania kryzysowego i to one będą informowały, jak zabezpieczyć się przed zagrożeniami - poinformowała Sasim.
 - Chciałem zwrócić uwagę, że to niecodzienne warunki, ale zdarzają się rokrocznie. Każda dorosła osoba już je wielokrotnie obserwowała i zna z doświadczenia - zaznaczył klimatolog Michał Kowalewski. "Nie są potrzebne nadzwyczajne działania, wystarczy zdrowy rozsadek - pogoda nie sprzyja dużej aktywności fizycznej na wolnym powietrzu, a duże i lekkie samochody muszą się liczyć z bocznymi podmuchami wiatru". - Obserwujemy takie zjawiska coraz częściej, choć ich siła pozostaje na podobnym poziomie. To kwestia nie tylko wyższych temperatur, ale szybszego tempa obiegu energii i wody w atmosferze - podkreślił.

Na Suwalszczyźnie i w Sudetach mocno sypnie śniegiem

Jak zaznaczyła Dąbrowska, w przeszłości na Wybrzeżu zdarzały się wiatry o prędkości w porywach do 40 m/s (144 km/h). Największe odnotowane w naszym kraju prędkości wiatru dotyczyły halnego - 60 do 80 m/s, czyli 216 do 288 km/h.
Ponieważ temperatura w nocy będzie utrzymywać się około zera i wystąpią wartości ujemne, natomiast w ciągu dnia wzrośnie do 2-3 stopni, pokrywa śnieżna będzie się topić, mogą też wystąpić opady marznącego śniegu i oblodzenia, co pogorszy sytuację na drogach. IMGW prognozuje, że na Suwalszczyźnie i w Sudetach nastąpić może przyrost pokrywy śnieżnej do 10 cm.
 - Mamy do czynienia z sytuacją bardzo dynamiczną, ze zmieniającym się stanem pogody (...) Ale będziemy ją monitorować - zaznaczyła Dąbrowska.

Załamanie pogody "może wiązać się z utrudnieniami komunikacyjnymi"

W wydanym w czwartek komunikacie rzecznik prasowy MAC Artur Koziołek poinformował, że z prognoz przekazanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w ciągu najbliższych dwóch dni należy spodziewać się silnego wiatru oraz marznących opadów. Według MAC załamanie pogody "może wiązać się z utrudnieniami komunikacyjnymi oraz możliwymi uszkodzeniami napowietrznych linii energetycznych, budynków i infrastruktury".

Najtrudniejsza sytuacja może mieć miejsce na północy kraju. W czwartek po południu na Wybrzeżu porywy wiatru mogą osiągnąć do 120 km/h, a w nocy z czwartku na piątek 135 km/h. Resort informuje, że skutki załamania pogody mogą być najbardziej odczuwalne w woj. pomorskim i zachodniopomorskim, a w drugiej kolejności - w woj. lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim oraz łódzkim.

Nie wypłyną promy do szwedzkiego Ystad i Trelleborga

Przez złe warunki atmosferyczne w czwartek ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) nie wypłyną promy do szwedzkiego Ystad i Trelleborga. W świnoujskim porcie zostanie Galileusz, który miał wypłynąć do Trelleborga i Jan Śniadecki - ze Świnoujścia do Ystad - poinformował na swoich stronach internetowych polski operator promowy Unity Line.

Także przedsiębiorstwo armatorskie Polferries odwołało połączenia ze Świnoujścia do Ystad. Anulowano kursy promami Wawel i Baltivia. Planowane na czwartek i jeden z piątkowych rejsów odwołała też firma Stena Line obsługująca rejsy na linii Gdynia-Karlskrona.

Przygotowania związane ze spodziewanym pogorszeniem pogody trwają od czwartku rano w pomorskich portach - poinformował dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Andrzej Królikowski. Zarządcy portów informują właścicieli jednostek pływających o konieczności ich zabezpieczenia - odpowiedniego zacumowania w portach lub ustawienia w pewnej odległości od brzegu tak, by uniknąć zniszczeń wywołanych obijaniem się burt statków o nabrzeże.

Pomorska straż pożarna nie zwiększy w czwartek i piątek obsad w poszczególnych komendach. - Jednak, zgodnie z naszymi regułami, strażacy, którzy mają w te dni wolne, zostali poinformowani, by nie wybierali się w dalsze podróże: w razie potrzeby mogą zostać wezwani do pomocy - powiedział rzecznik pomorskiej straży pożarnej Tadeusz Konkol.

Apel o szczególną ostrożność do kierowców

O szczególną ostrożność apelują do kierowców drogowcy. "Prosimy o rozważenie zaplanowania podróży w innym terminie, a także rezygnacji z podróży samochodami prywatnymi na rzecz środków komunikacji zbiorowej" - napisał w czwartek w specjalnym komunikacie Piotr Michalski rzecznik prasowy gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Michalski poinformował, że - w związku z mającym nadejść załamaniem pogody Dyrekcja zaplanowała dodatkowe patrole-objazdy dróg krajowych. Podwojono też obsadę Punktu Informacji Drogowej, który zbiera i przesyła dane o aktualnej sytuacji na drogach krajowych w województwie pomorskim.

Biuro prasowe gdańskiego magistratu poinformowało w czwartek rano, że odwołuje zaplanowane na popołudnie uruchomienie światełek na 25-metrowej choince stojącej na Długim Targu. Nie odbędzie się też uroczystość otwarcia Jarmarku Bożonarodzeniowego na Targu Węglowym.

Zmobilizowano 11 drużyn obrony cywilnej

W Elblągu (Warmińsko-Pomorskie) zmobilizowano 11 drużyn obrony cywilnej. W związku z możliwym wystąpieniem cofki - czyli wpychaniem przez silny wiatr wód z Zalewu Wiślanego do rzeki Elbląg i dalej do Jeziora Drużno - przygotowano worki na piach. Cofka często powoduje w Elblągu i okolicach podtopienia pól; bywa, że woda zalewa piwnice w Elblągu i gospodarstwa rolne np. na Wyspie Nowakowskiej. Wójt gminy i pracownicy odpowiedzialni za zarządzanie kryzysowe w czwartek od rana objeżdżają wały przeciwpowodziowe i spotykają się z mieszkańcami potencjalnie zagrożonych gospodarstw.

Do szkół i przedszkoli w mieście zostały rozwiezione ulotki informujące, jak się należy zachować w przypadku silnego wiatru. "Chcemy, by dzieci przekazały ulotki rodzicom" - powiedział Łukasz Mierzejewski z biura prasowego elbląskiego ratusza.

W czwartek mieszkańców przed nadchodzącym bardzo silnym wiatrem ostrzegły władze Białegostoku. Szef Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Marian Maciejewski powiedział, że prognozowany jest wiatr w porywach do 120 km/h, a takiego w Białymstoku dotąd nie odnotowano.

Specjalny apel do mieszkańców

Taka sytuacja w regionie ma utrzymać się od godz. 20 w czwartek do 12 w sobotę. Maciejewski zaapelował do mieszkańców, by w tym czasie jak najmniej wychodzili z domów, a także by nie wyjeżdżali samochodami, jeśli mogą z tego zrezygnować, bo mogą być korki, a to utrudni także działania służbom, np. straży pożarnej. Zwrócił też uwagę, by te instytucje, które wymagają stałej dostawy prądu, sprawdziły agregaty prądotwórcze, czy są gotowe do użycia w razie awarii energetycznych.

W woj. lubuskim wiatr może osiągać w porywach prędkość do 110 km/h. Służby energetyczne są przygotowane do interwencji w razie ewentualnych awarii, w gotowości jest także państwowa i ochotnicza Straż Pożarna.

Służby przypominają, aby podczas najsilniejszych wiatrów nie pozostawiać pojazdów pod drzewami, w miarę możliwości unikać podróżowania czy też spacerów. Należy także usunąć z balkonów czy parapetów przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i np. zranić kogoś w głowę.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL