Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 7:22

07:04 16:35

20:30 09:26

-2°C
  • Zachmurzenie małe
  • Odczuwalna -1°C
  • Ciśnienie 1044 hPa
  • Wiatr SSE 4 km/h
45
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
108% normy
pm 10
69% normy
Jutro 1°C -4°C
Piątek 3°C -1°C

Nadchodzi niż Brygida. Ostrzeżenia przed śnieżycami

Nad Polskę nadciąga niż Brygida, który przyniesie istnie zimową pogodę. Początkowo intensywne opady deszczy zamienią się w śnieżyce. Meteorolodzy informują, że w weekend spadnie nawet do 20 cm białego puchu. Kolejne dni przyniosą siarczysty mróz.

Jak zapowiadał rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski docierający do Polski niż zacznie oddziaływać na nasz kraj w nocy z piątku na sobotę. Początkowo będą to bardzo intensywne opady deszczu, szczególnie na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. W sobotę wieczorem, w nocy z soboty na niedzielę oraz w niedzielę spodziewane są śnieżyce.

- Śniegu będzie na prawdę sporo, bo początkowo na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i Małopolsce z soboty na niedzielę spadnie do 10 cm, w Karpatach nawet do 15 cm - mówił Walijewski. Dodał, że w niedzielę śniegu jeszcze przybędzie.

Reklama

- Przewidujemy, że w tym rejonie grubość pokrywy śnieżnej wzrośnie o kolejne 10-15 cm. A na Lubelszczyźnie, Mazowszu, w woj. świętokrzyskim, Ziemi Lubuskiej, aż po Opolszczyznę śnieg utworzy warstwę grubości 20 cm - zapowiadał Walijewski.

Śnieżyce w Polsce. Alerty IMGW

W związku z opadami śniegu IMGW prognozuje wydanie alertów meteorologicznych pierwszego stopnia, które miałyby obowiązywać od niedzieli rano do poniedziałku. Alerty najprawdopodobniej zostaną wydane dla województw: podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego i dla części województwa mazowieckiego.

Alerty drugiego stopnia mogą zostać wydane dla południowej części województwa śląskiego i małopolskiego. Od poniedziałku do wtorku alerty pierwszego stopnia będą obowiązywać najprawdopodobniej w północno-zachodniej części kraju. W poniedziałek na Pomorzu i krańcach zachodnich spadnie do 10 cm śniegu.

Wraz z przemieszczającym się frontem i opadami śniegu będzie wzrastała prędkość wiatru i osiągnie od 70 do 90 km/h, a to spowoduje zamiecie i z zawieje śnieżne.

Od nocy z wtorku na środę zacznie robić się mroźnie - na Podlasiu i całym południu do -13 st. C, a w obszarach górskich -18,20 st., w centrum -8 st. Najcieplej będzie na północnym zachodzie od -4 do 5 st. C. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy