Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 18:03

04:40 20:44

20:54 02:29

27°C
  • Słonecznie
  • Odczuwalna 28°C
  • Ciśnienie 1011 hPa
  • Wiatr N 7 km/h
12
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
29% normy
pm 10
16% normy
Jutro 31°C 17°C
Poniedziałek 32°C 18°C

​Nadchodzą upały. Alerty dla części kraju

Nadchodzące dni w Polsce zapowiadają się upalnie. Dla zachodniej części kraju Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia. W niektórych miejscach w ciągu dnia temperatura sięgnie nawet 34 stopni, a w nocy nie spadnie poniżej 20. Miejscami mogą się pojawić burze. Eksperci przypominają, że długotrwałe wystawianie się na działanie słońca i wysokich temperatur może być niebezpieczne dla zdrowia.

W weekend IMGW spodziewa się słonecznej pogody, z możliwymi opadami deszczu oraz burzami.

"W piątek słonecznie, na zachodzie więcej chmur. Na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie może słabo popadać" - przekazał IMGW. Dodano, że temperatura maksymalna wyniesie od 23-24 stopni Celsjusza na Helu i wschodzie kraju do 31 st. C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-wschodni i wschodni.

Temperatura będzie rosła

Jednak w najbliższych dniach temperatura będzie rosła. 

W sobotę na przeważającym obszarze kraju słoneczna aura. Będzie gorąco. Na zachodzie natomiast pojawią się opady deszczu i burze, w których opady deszcz wyniosą do 30 mm.

Reklama

CZYTAJ WIĘCEJ: Polskę czekają kolejne pogodowe katastrofy. Eksperci nie mają złudzeń

Wiatr w porywach do 75 km/h. Temperatura maksymalna od 23 stopni nad morzem, w centrum 29 st. C do 32 stopni na zachodzie kraju. Powieje słaby i umiarkowany wiatr, z kierunków wschodnich.

W niedzielę i poniedziałek w wielu miejscach nadal upalnie i burzowo. Temperatura wzrośnie do 30-34 st. C w zachodniej połowie kraju, zaś na wschodzie wskaże około 26 stopni. Jak prognozuje IMGW, burze pojawią się na zachodzie i południu kraju - mogą przynieść silne opady deszczu i porywisty wiatr.

Wielkopolska: Alert drugiego stopnia

Przed upałem podczas weekendu IMGW ostrzega m.in. mieszkańców Wielkopolski, gdzie temperatura może sięgnąć 33 st. C.

Alert drugiego stopnia przed upałami obejmuje przeważającą większość regionu i będzie obowiązywał do godzin wieczornych w poniedziałek. W tym czasie prognozowana jest temperatura maksymalna w dzień od 30 st. C do 33 st. C, zaś temperatura minimalna w nocy - na większości obszaru objętego alertem - od 18 st. C do 20 st. C.

Dla powiatów kolskiego, tureckiego, konińskiego i miasta Konina, a także Kalisza i powiatu kaliskiego wydano ostrzeżenie pierwszego stopnia przed upałami. Na tym obszarze - od godz. 12 w piątek - prognozuje się temperaturę maksymalną w dzień od 30 st. C do 32 st. C, natomiast temperatura minimalna w nocy wynosić będzie od 14 st. C do 17 st. C. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Lekarze ostrzegają - fale upałów są niebezpieczne dla zdrowia i każdy powinien zachować ostrożność. Kto musi szczególnie uważać?

Ostrzeżenie w części woj. zachodniopomorskiego

Taki sam stopień ostrzeżenia wydano dla południowej części województwa zachodniopomorskiego. Alert dotyczy ośmiu powiatów.

Upały spodziewane są w powiatach: gryfińskim, pyrzyckim, myśliborskim, drawskim, choszczeńskim, stargardzkim, wałeckim i szczecineckim.

"Temperatura maksymalna w dzień od 30 st. C do 32 st. C. Temperatura minimalna w nocy od 18st. C do 20 st. C" - poinformował IMGW.

Tropikalne noce w woj. opolskim

Z kolei w trzech powiatach zachodniej części woj. opolskiego możliwe są upały z temperaturą do 33 stopni w dzień i do 20 w nocy - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu. Dla powiatu nyskiego, namysłowskiego i brzeskiego IMGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia.

Ostrzeżenie obowiązuje od czwartku do późnego wieczoru w niedzielę. Zdaniem meteorologów IMGW-PIB w tym czasie temperatura maksymalna na obszarze objętych ostrzeżeniem może dojść do 33 stopni Celsjusza, a minimalna do 20 stopni.

CZYTAJ WIĘCEJ:Wał szkwałowy. Piękny i niebezpieczny. Co to za zjawisko i jak powstaje?

Woj. kujawsko-pomorskie: Ostrzeżenie pierwszego stopnia

Dla woj. kujawsko-pomorskiego wydano alert pierwszego stopnia. Maksymalna temperatura w dzień może sięgnąć 30 stopni.

Jest to alert pierwszego stopnia. Dotyczy wszystkich powiatów województwa, a obowiązywać będzie od godziny 12 w piątek do godziny 20 w poniedziałek.

Synoptyk IMGW prognozuje, że maksymalna temperatura w dzień wyniesie do 30 stopni, a minimalna w nocy od 14 do 17 stopni.

Prawdopodobieństwo zjawisk określono na 80 proc.

Prognoza pogody na nowy tydzień

W nocy z poniedziałku na wtorek na północnym zachodzie kraju temperatura nie spadnie poniżej 20-21 st. C, co oznacza noc tropikalną.

"We wtorek przejściowe ochłodzenie na zachodzie, w środę również w centrum kraju, z temperaturą maksymalną od 20 do 23 stopni Celsjusza. Spodziewane są burze z silnym deszczem i porywami wiatru do 70 km/h, przemieszczające się z zachodu na wschód kraju. Miejscami również grad. Na wschodzie nadal upalnie do około 32 st. C" - przekazało IMGW.

Na czwartek synoptycy prognozują zachmurzenie umiarkowane, okresami duże z opadami deszczu i już słabszymi burzami. Temperatura maksymalna będzie się wahać w granicach 27-29 stopni Celsjusza w całym kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: upały | pogoda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy