Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 1:38

07:15 16:24

13:33 06:54

2°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna -3°C
  • Ciśnienie 1003 hPa
  • Wiatr WSW 17 km/h
18
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
44% normy
pm 10
24% normy
Jutro 1°C -3°C
Sobota 1°C -7°C

Nad Europę nadciąga fala rekordowych upałów

Z ekstremalnie wysokimi temperaturami - nawet powyżej 40 st. Celsjusza - będą musieli się zmierzyć w nadchodzącym tygodniu mieszkańcy Europy. Lekarze przestrzegają wciąż jeszcze nieprzygotowanych do upałów ludzi przed opalaniem się, a starszych namawiają do pozostania w domach. Także w Polsce w niektórych miejscowościach termometry wskażą aż 36 st. C.

Nad Włochy nadciąga fala upałów - zapowiadają meteorolodzy. Ostatni tydzień czerwca upłynie pod znakiem temperatur sięgających 40 stopni C. Na północy padną rekordy wszech czasów. Również Francja spodziewa się w najbliższych dniach fali gorąca. Wysokie temperatury panują też w Bułgarii. Rekordowe upały nie ominą także niektórych części Polski.

Polska - nawet 36 st. na termometrach

Najbliższy tydzień będzie w niektórych częściach kraju po prostu ciepły, w innych ekstremalnie upalny. Rekordową temperaturę odnotują w środę mieszkańcy Poznania i Zielonej Góry. Tam termometry wskażą 36 st. Celsjusza.

Reklama

Będziemy obserwować także duże różnice w wysokości temperatur w poszczególnych województwach. I tak na przykład w niedzielę 30 czerwca w Zielonej Górze będzie aż 31 st., a w Lublinie zaledwie 19 st. 

Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Włochy - fale gorąca i intensywne burze

To będzie jedna z najbardziej intensywnych fal gorąca w tej dekadzie - podkreślają synoptycy we Włoszech i wyjaśniają, że największe temperatury mają być notowane w centralnej i północnej części kraju. Upały nadchodzą po kilku dniach gwałtownych burz i gradobicia. Na północy zginęła jedna osoba, a ponad 50 zostało rannych.

Kulminacja upałów spodziewana jest we Włoszech w dniach 27-29 czerwca. Temperatura 37-40 st. C zapowiadana jest dla Rzymu, Turynu, Mediolanu, Bolonii, Aosty, Modeny, Mantui, Florencji, a także dla kilku miast na Sardynii. Nocą temperatury mają spaść do 24-27 stopni.

Meteorolodzy zaznaczają, że na północy Włoch oczekiwane są temperatury, jakich nigdy dotąd tam nie zarejestrowano. Bardziej znośne, jak wyjaśniają, będą one na południu Włoch; tam sięgną 35 stopni.

Nietypowo w Bułgarii

Od połowy mijającego tygodnia nietypowe dla początku lata upały panują już w Bułgarii. W sobotę i niedzielę w środku kraju temperatura sięgała 36 st. C. Po chłodnym i deszczowym maju w stolicy Sofii w niedzielę odnotowano 32 stopnie.

Najwyższe od początku dekady czerwcowe temperatury odnotowano w Warnie i na północnym wybrzeżu czarnomorskim, gdzie zwykle jest trochę chłodniej w porównaniu z środkową częścią kraju.

W Warnie w niedzielę zanotowano 32,4 st. C, a na przylądku Szabla, najbardziej wysuniętej na wschód części bułgarskiego terytorium, 32,8 stopnia.

Grecja burzowa i upalna

Upały nie są w Bułgarii tak silne jak w sąsiedniej Grecji, gdzie temperatura dochodzi do 38 stopni, lecz jak na czerwiec są poważne. Lekarze przestrzegają wciąż jeszcze nieprzygotowanych do upałów ludzi przed opalaniem się, a starszych namawiają do pozostania w domach.

Meteorolodzy na niedzielę i poniedziałek zapowiadają liczne burze.

Ukrop we Francji

Również Francja spodziewa się w najbliższych dniach fali gorąca. Jak napisano na portalu Le Figaro, od poniedziałku notowane mają być temperatury od 35 do 40 stopni, a miejscami ten "symboliczny próg" może zostać przekroczony.

Najgoręcej ma być od środka tygodnia do piątku, przede wszystkim w Paryżu i Lyonie. Nieco chłodniej ma być z kolei w Bretanii, na północnym zachodzie kraju, gdzie spodziewane są burze.

Nocami zdaniem meteorologów temperatura ma nie spadać poniżej 20 stopni Celsjusza i na większości terytorium kraju utrzymywać się w okolicy 25 stopni.

Synoptycy spodziewają się, że w tym tygodniu we Francji pobite zostaną rekordy gorąca.

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama