Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 10:41

05:35 19:36

11:02 03:38

8°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 2°C
  • Ciśnienie 999 hPa
  • Wiatr W 33 km/h
6
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
15% normy
pm 10
9% normy
Jutro 9°C 1°C
Czwartek 9°C 0°C

Na wschodzie potężny mróz, w Polsce rekord ciepła. Pogoda szokuje. Kiedy wróci zima?

Według prognoz już wkrótce padnie rekord temperatury w sylwestra i Nowy Rok. W zachodniej części Polski termometry mają pokazać nawet 15-17 stopni Celsjusza. Tymczasem mieszkańcy Dalekiego Wschodu i części USA zmagają się z mrozem oraz intensywnymi opadami śniegu. Kiedy zima wróci do Polski?

Mróz na wschodzie. Nawet do -50 stopni Celsjusza

Zima odpuściła nieco w Polsce i chwilowo nie musimy się już martwić mrozem. W innych miejscach półkuli północnej sytuacja nie wygląda już jednak tak dobrze - w Rosji 28 grudnia 2022 roku odnotowano niezwykle niskie temperatury. 

Najzimniej, bo -50 stopni Celsjusza, było w miasteczku Delyankir. Z kolei w Ojmiakonie odnotowano -48,7 stopni Celsjusza mrozu. Jak wygląda pogoda na świecie? Równie zimno jest we wschodniej części Azji. Z silnym wiatrem i intensywnymi opadami śniegu zmagają się również mieszkańcy Wschodniego Wybrzeża USA.

Reklama

Kiedy zima wróci do Polski? Rekord temperatury w Nowy Rok

Atak zimy w Polsce, związany z pojawieniem się niżu Brygida, wywołał ogromne trudności na drogach. Niósł ze sobą zagrożenia w postaci silnego wiatru, zawiei i zamieci śnieżnych. Niż Brygida dotarł do Polski 10 grudnia 2022 roku, a mróz utrzymał się jeszcze do świąt Bożego Narodzenia, które w wielu miejscach kraju były białe. Stąd wiele osób zastanawia się nie tylko, jaka będzie zima 2023, ale też jaka będzie pogoda na sylwestra i Nowy Rok.

Pod koniec roku 2022 i na początku roku 2023 w naszym kraju temperatury mają być dodatnie. Według prognoz będzie wręcz bardzo ciepło - biorąc pod uwagę, że to styczeń. Lokalnie w południowo-zachodniej części Polski można spodziewać się nawet temperatury na poziomie 16-17 stopni Celsjusza. 

Początek pierwszego tygodnia nowego roku również ma być ciepły i przynieść opady deszczu. Wiatr może być dość silny, w porywach do 65 km/h, a na obszarach podgórskich i nad morzem nawet do 75 km/h.

Prognoza pogody na styczeń 2023. Kiedy ochłodzenie?

Specjaliści z IMGW-PIB przygotowali prognozę pogody na początek nowego roku. Jaka jest prognoza pogody na styczeń 2023? Zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna mieścić się w normie wieloletniej z lat 1991-2020, przy czym w części północnej naszego kraju suma opadów atmosferycznych może przekroczyć normę. Z kolei w południowej części Polski będzie nieco niższa.

Od 3 stycznia 2023 roku zapowiadane jest stopniowe ochłodzenie. Zimniej będzie więc na Trzech Króli, ale nie ma mowy o siarczystych mrozach. Można się spodziewać opadów deszczu, a miejscami także deszczu ze śniegiem, czy też samego śniegu. Wiatr będzie zaś słaby i umiarkowany.

Aktualne i prognozowane zagrożenia hydrologiczne i meteorologiczne

Jakie są aktualne zagrożenia hydrologiczne i meteorologiczne? Ostrzeżenia hydrologiczne dotyczą wysokiego stanu wód w województwie lubelskim. Chodzi o zlewnię Huczwy, gdzie nastąpiło wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych. Ostrzeżenia meteorologiczne dotyczą województwa zachodniopomorskiego, gdzie prognozowany jest silny wiatr w strefie brzegowej. Ostrzeżenie przed silnym wiatrem obowiązuje również na południu kraju, w powiecie sanockim.

Prognozowane zagrożenia hydrologiczne związane są z kolejnym, niepokojącym wezbraniem wód, przy czym alarm 3 stopnia dotyczy zlewni Pilicy do Zbiornika Sulejowskiego oraz zlewni Huczwa. W niektórych miejscach Polski w sobotę, niedzielę, a nawet w poniedziałek trzeba będzie z kolei uważać na silny wiatr. Zagrożenie pierwszego stopnia prognozowane jest między innymi w powiecie bieszczadzkim, sanockim, kłodzkim czy karkonoskim. 

Czytaj też:

Atak zimy w USA i Japonii. Kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych

Polka ofiarą ataku zimy w USA. Wracała z przedświątecznych zakupów

Takiej pogody w sylwestra i Nowy Rok dawno nie było. Najnowsza prognoza zaskakuje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Pogoda Interia | pogoda w Polsce | IMGW | prognoza pogody | nowy rok
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy