Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Jutro 23:56

04:15 20:55

01:16 11:35

19°C
  • Zachmurzenie umiarkowane
  • Odczuwalna 18°C
  • Ciśnienie 1020 hPa
  • Wiatr ENE 9 km/h
23
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
55% normy
pm 10
38% normy
Jutro 23°C 10°C
Poniedziałek 21°C 10°C

Na Podkarpaciu znowu ulewy. W Małopolsce burze z gradem

Ponad 11 tys. strażaków wzięło już udział w usuwaniu skutków nawałnic, które przeszły dotąd nad woj. podkarpackim. W związku z ulewami łącznie trzeba tam było ewakuować 155 osób. Także przez Małopolskę przetoczyły się burze, miejscami spadł nawet grad.

Strażacy interweniowali dotąd w 29 miejscowościach woj. podkarpackiego. Obecnie najwięcej interwencji jest na terenie pięciu powiatów, w tym m.in. w rejonie Jasła. Tam mieszkańcy nie zdążyli jeszcze uprzątnąć skutków poprzednich nawałnic, a z nieba znowu polała się woda. 

Co więcej, z prognoz synoptyków wynika, że nadal należy spodziewać się tam burz.

Woda zalała domy, budynki gospodarcze, drogi, szkoły, strażnice OSP, studnie. Gdy już ustąpiła, pojawiły się ogromne zniszczenia.

Stan wody w rzekach

"Rzeka Jasiołka ma już niespełna dwa metry głębokości, czyli ponad metr mniej niż wynosi stan ostrzegawczy. Woda na szczęście systematycznie opada, ale jeszcze niedawno żywioł miał tu ogromną siłę. W kilku okolicznych domach mieszkańcy musieli uciekać na piętra" - relacjonował dziennikarz RMF FM Marcin Buczek. 

Reklama

Trudna sytuacja jest na zaporze w Siedleczce, gdzie umacniane są podstawy. Obecnie zbiornik jest już opróżniony, to znaczy, że została przywrócona możliwość piętrzenia wody. Trwa także usuwanie zatoru o długości blisko 50 merów, który powstał w wyniku tego, że spiętrzone wody niosły ze sobą "potężny ładunek" zanieczyszczeń: drewna, plastiku, traw.

Łącznie na terenie regionu doszło do prawie 180 uszkodzeń infrastruktury wodnej. Największe są w zlewni Wisłoka, a także w Przemyślu na dolnym Sanie, oraz w Stalowej Woli i Jaśle.

Sytuacja w Małopolsce

Burze z kolei przechodzą nad Małopolską. Strażacy interweniowali już ponad 70 razy - głownie w powiatach chrzanowskim i wielickim. Wyjeżdżali do podtopień i usuwania połamanych gałęzi. Grad spadł m.in. w Zakrzowie w powiecie wadowickim, a także w Niepołomicach w powiecie wielickim. Poniżej zdjęcia, jakie dostaliśmy od czytelnika Interii.

Według synoptyków, silny deszcz, burze, a nawet trąby powietrzne mogą pojawić się w najbliższych godzinach we wschodniej i południowej Polsce. Ostrzeżenia dla mieszkańców wydało także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

"Dzisiaj cały czas musimy uważać. Niestety, prognozy mówią, że ta burzowa pogoda będzie się jeszcze utrzymywała w najbliższych dniach" - podkreśla rzeczniczka RCB Anna Adamkiewicz.

 Joanna Potocka

Czytaj na stronie RMF24.pl.

RMF/INTERIA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy