Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 6:25

07:28 16:06

12:39 03:42

0°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna -1°C
  • Ciśnienie 999 hPa
  • Wiatr E 7 km/h
59
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
157% normy
pm 10
124% normy
Jutro 2°C -1°C
Poniedziałek 1°C -1°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Na Podhalu uchwycono słupy świetlne. Zdjęcia obiegły sieć

Mieszkańcy Podhala, a dokładnie Białki Tatrzańskiej, przed kilkoma dniami mogli podziwiać słupy świetlne. Jak zwrócił uwagę w mediach społecznościowych łowca burz Grzegorz Zawiślak, było to jedno z najbardziej widowiskowych zjawisk tego typu w naszym kraju w ostatnich latach.

"Nie - to nie Rosja ani Kanada... To Białka Tatrzańska na Podhalu" - napisał 15 grudnia na Facebooku Zawiślak. Do swojego wpisu dołączył kilka zdjęć nadesłanych przez Weronikę Ślęczek, które pokazują słupy świetlne w różnych odcieniach, uchwycone nocą wśród śniegu. Wyglądają one jak kolumny światła skierowane do nieba lub z nieba w kierunku powierzchni. 

Reklama

Jak powstały? 

"Nieczęsto w okresie zimowym nad Polską możemy obserwować tak spektakularnie uformowane słupy (filary) świetlne! Do ich powstania potrzeba bowiem nie tylko bardzo niskiej temperatury powietrza (ta w momencie wystąpienia zjawiska nocą z poniedziałku na wtorek nad Białką Tatrzańską oscylowała w granicach -10 st. Celsjusza), ale również obecności mgły lodowej" - wyjaśniają Polscy Łowcy Burz.

Słupy świetlne to wyjątkowo rzadkie zjawisko w regionach innych niż Arktyka. Jak wskazuje polarpedia.eu, w przeszłości było zgłaszane jako spotkania z UFO.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama