Powered byAccuWeather.com

Sprawdź

jakość powietrza!

»

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 14:48

6:42 16:59

8:4722:13

3°C
 • Słonecznie
 • Odczuwalna -1°C
 • Ciśnienie 1021 hPa
 • Wiatr E 17 km/h
 • Dla biegaczy
  4
  Umiarkowane

  Nienajlepsza aura dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  9
  Bardzo dobre

  Bardzo dobre warunki dla astmatyków

35
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Lekko zanieczyszczone
pm 2.5
85% normy
pm 10
63% normy
Jutro 2°C -7°C
Czwartek -2°C -8°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Na majówce uważajmy na kleszcze!

Ostrzegamy wszystkich, którzy w najbliższych dniach będą spacerować w lasach i parkach lub odpoczywać na ogródkach działkowych - sezon na kleszcze już się rozpoczął.

Te niewielkie pajęczaki roznoszą dwie groźne choroby: zapalenie mózgu i boreliozę. Przeciwko tej drugiej niestety nie ma szczepionki.

- Przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu można się zaszczepić, ale przypadków tej choroby w województwie śląskim jest niewiele. Przeciwko boreliozie niestety nie ma szczepionki, a zachorowań jest bardzo dużo - mówi reporterce RMF FM  Annie Kropaczek Renata Cieślik-Tarkota, kierownik oddziału epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

Reklama

Żeby ustrzec się przed chorobą, trzeba po każdym spacerze dokładnie obejrzeć ciało. Gdy znajdziemy na nim kleszcza, należy wyciągnąć jak najszybciej.

- Mówi się, że jak usunie się kleszcza do 12-24 godzin, to w zasadzie nie powinno być zagrożenia związanego z zachorowaniem, ale to jest tylko teoria - uważa Renata Cieślik-Tarkota.

- Kleszcza nie wolno niczym smarować, nie wolno go wyciskać ani zgniatać. Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy dobrze sam poradzi sobie z usunięciem owada, lepiej, jeśli  pójdzie do poradni. Miejsce ukąszenia należy obserwować nawet przez kilka tygodni. Może pojawić się wysypka lub rumień. Jeśli pojawi się rumień to jest to niestety sygnał, że mogło dojść do zakażenia boreliozą - wyjaśnia. W takiej sytuacji konieczne jest zażywanie antybiotyku. 

Każdego roku śląski sanepid odnotowuje 500-600 nowych przypadków boreliozy.


Informacja własna

RMF24.pl
Dowiedz się więcej na temat: kleszcze | borelioza | zapalenie mózgu

Reklama

Reklama

Najlepsze tematy