Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 18:40

07:16 15:30

23:59 14:03

1°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna -2°C
  • Ciśnienie 997 hPa
  • Wiatr SW 13 km/h
37
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
90% normy
pm 10
60% normy
Jutro 4°C 1°C
Poniedziałek 2°C -1°C

MSW: Najgroźniejsze jest za nami

Służby nadal będą monitorować wały przeciwpowodziowe i spływ wody do Bałtyku - powiedział podczas konferencji prasowej Bartłomiej Sienkiewicz. Minister spraw wewnętrznych zapewnił jednak, że "najgroźniejsze jest za nami".

Według najnowszych danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa we wtorek rano stany alarmowe na rzekach przekroczone były w 17 miejscach, natomiast ostrzegawcze - w 25. - To, co było najgroźniejsze w tej sytuacji, jest za nami - zaznaczył Sienkiewicz na briefingu w RCB. - Wały wytrzymały, woda nie przelała się przez wał, co wcale nie oznacza, że to było łatwe - dodał.

Ocenił, że wysiłek 2,7 tys. strażaków, 450 policjantów, 300 żołnierzy nie poszedł na marne. Zarówno dobytek, jak i zdrowie i bezpieczeństwo ludzi, zostały uchronione - powiedział. Jego zdaniem bez tego wysiłku skutki wezbrania rzek mogły być o wiele gorsze.

Reklama

Zaznaczył, że jest jeszcze kilka trudnych miejsc na Lubelszczyźnie. W rejonie Opola Lubelskiego wały przeciwpowodziowe są mocno nasiąknięte wodą. Zabezpiecza je około 500 strażaków.

Sienkiewicz zapewnił, że Warszawa jest bezpieczna. - Woda będzie około metra poniżej poziomu z 2010 roku - powiedział. Apelował do warszawiaków, by nie spacerowali na wałach przeciwpowodziowych podczas wezbrania. Policja będzie zabezpieczała ten teren - poinformował.

Sienkiewicz podkreślił, że trwa szacowanie szkód, czym zajmują się starostowie i wojewodowie. Mają oni jak najszybciej zebrać dane, co pozwoli na szybkie udzielenie pomocy poszkodowanym - dodał.

"Dalej toczy się bój"

Zdaniem Sienkiewicza ostatnie wydarzenia pokazały, że decyzja premiera Donalda Tuska o podporządkowaniu RCB Ministerstwu Spraw Wewnętrznych była słuszna i sprawdziła się w praktyce. Wyjaśnił, że dzięki temu skróciła się procedura podejmowania decyzji. Szef MSW dodał, że po raz pierwszy udało się zaplanować działania służb przed nadejściem fali. Podkreślił, że współpraca strażaków z policją, wojskiem i innymi służbami przebiegała sprawnie, podobnie jak z instytucjami cywilnymi.

Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Janusz Skulich powiedział dziennikarzom, że są miejsca, w których "dalej toczy się bój", ponieważ wały są namoknięte i miejscami "galaretowate". Szef RCB poinformował, że trwają przygotowania na nadejście fali wezbraniowej w okolicach Płocka i Świniar.

We wtorek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, który dzień wcześniej wizytował odcinek Wisły od Sandomierza w dół rzeki - do Mazowsza, pozytywnie ocenił funkcjonowanie systemu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Według niego przed ostatnimi opadami deszczu służby podjęły dobre działania zapobiegawcze, były dobrze przygotowane siły i środki.

- Widać, że ten system bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, który jest ważnym elementem systemu bezpieczeństwa kraju, po tych doświadczeniach z 2010 roku, jest dobrze zorganizowany. Były dobrze podjęte działania zapobiegawcze, przygotowane siły i środki - podkreślił w radiowej Jedynce. Dodał, że sprawnie monitorowane były miejscowe zagrożenia - tam, gdzie było ryzyko przesiąkania wałów, tam była natychmiastowa reakcja.

Jak przyznał, są jeszcze elementy systemu, nad którymi trzeba popracować. Jest to oczyszczanie przestrzeni między wałem a rzeką i zintegrowanie łączności różnych służb, aby mogły się swobodnie porozumiewać.

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne